بیش از ۷۲ درصد از واجدان شرایط در همه پرسی «برکسیت» شرکت کردند

بیش از ۷۲ درصد از واجدان شرایط در همه پرسی «برکسیت» شرکت کردند
نگارش از Euronews

‫‫طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با اختلاف یک میلیون و دویست هزار رأی پیروز شدند‬.

‫‫طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با اختلاف یک میلیون و دویست هزار رأی پیروز شدند‬. بیش از هفده میلیون نفر در همه پرسی «برکسیت» رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دادند.

در رفراندومی که روز ۲۳ ماه ژوئن (سوم خرداد) درباره آینده بریتانیا در اتحادیه اروپا برگزار شد، ۵۱.۹ درصد از رای دهندگان به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و نزدیک به ۴۹ درصد به ماندن در اتحادیه رای دادند.

در اولین ساعات پس از نیمه شب، اعلام نتیجه شمارش آراء در حوزه انتخابیه ساندرلند در شمال شرق انگلستان، باعث تعجب همه شد. در این منطقه بر خلاف انتظارها، کارزار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با اختلاف رای بالایی پیروز شده بود.

دو کارزار حامیان و مخالفان «برکسیت» شانه به شانه هم، طی چهار ماه مبارازات انتخاباتی نفسگیر با یکدیگر رقابت کردند. بریتانیایی ها، شهروندان ایرلند شمالی و کشورهای مشترک المنافع که از ۵ سال پیش مقیم بریتانیا هستند، می توانستند در رفراندوم شرکت کنند. میزان مشارکت در این همه پرسی تاریخی ارزیابی می شود: ۷۲.۲ درصد از واجدان شرایط رای خود را به صندوقها انداختند.

حوزه های رای گیری ساعت ۷ صبح روز پنجشنبه ۲۳ ژوئن به روی رای دهندگان باز شد و رای گیری تا ۱۰ شب به وقت لندن ادامه داشت. این نخستین بار است که کشوری خواستار خروج از اتحادیه اروپا می شود. بدین ترتیب، روز ۲۳ ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی روزی تاریخی هم برای بریتانیا و هم برای اتحادیه اروپاست.

ساعاتی پس از «برکسیت» نمایندگان راست افراطی درهلند و فرانسه هم خواستار برگزاری همه پرسی های مشابه در کشورهایشان شدند.

مطالب مرتبط