کمیسیون اروپا خواستار تسریع روند جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کمیسیون اروپا خواستار تسریع روند جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا شد

نتیجه همه پرسی تاریخی بریتانیا اتحادیه اروپا را در شوک فرو برده است. دونالد توسک، مارتین شولتز و ژان کلود یونکر، رهبران شورای اروپا، پارلمان اروپا و همینطور کمیسییون اروپا در جلسه ای اضطراری گرد هم آمدند تا در مورد بریتانیای پس از برکسیت به بحث بنشینند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به نتیجه این همه پرسی گفت: «من از این تصمیم خیلی ناراحت شدم. اما مسلما باید به آن احترام گذاشت. هم اکنون ما انتظار داریم که دولت بریتانیا هر چه سریعتر این تصمیم را برای مردم کشور عملی کند، هر چند که این روند ممکن است تلخ باشد. مسلما هیچ مهلتی تمدید نخواهد شد و قابل مذاکره هم نخواهد بود.»

گونتر اوتینگر، کمیسر اروپا در امور اقتصاد و جامعه دیجیتال که به لیون آمده در گفتگو با یورونیوز در پاسخ به این سوال که چرا کمیسیون اروپا برای حمایت از حامیان ماندن بریتانیا در این اتحادیه کار بیشتری نکرد، گفت: «این دستور مسلم کامرون بود که کمیسیون باید خود را از بازی این همه پرسی به دور نگاه دارد… [تقصیر او بود]… آنچه او کرد پذیرفتنی نیست. اسکاتلند احتمالا از بریتانیا خارج خواهد شد. بریتانیا برای دو دوره پنج ساله آینده باید متحمل زیانی باشد که از آنچه کامرون و همتای او جانسون انجام داده اند ناشی می شود.»