Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دو شهردار سابق و کنونی لندن بر سر برکسیت مناظره کردند

دو شهردار سابق و کنونی لندن بر سر برکسیت مناظره کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روز پنجشنبه و پس از هفته ها انتظار و نگرانی، همه پرسی بر سر جدایی بریتانیا از اتحادیۀ اروپا یا باقی ماندن در این اتحادیه در این جزیره برگزار می شود.

آگهی

روز پنجشنبه و پس از هفته ها انتظار و نگرانی، همه پرسی بر سر جدایی بریتانیا از اتحادیۀ اروپا یا باقی ماندن در این اتحادیه در این جزیره برگزار می شود.

به فاصلۀ یک روز مانده به این همه پرسی، بزرگترین مناظرۀ مستقیم با حضور دو شهردار سابق و کنونی لندن در مقابل دست کم ۶۰۰۰ نفر بر سر این موضوع در مجموعۀ ورزشی ومبلی آرنا برگزار شد. مهاجرت، جایگاه بریتانیا در اروپا و جهان و بویژه سرنوشت اقتصاد بریتانیا از جمله مباحثی بود که حول محور خروج یا باقی ماندن در اتحادیۀ اروپا مطرح شد.

بوریس جانسون، شهردار سابق لندن و یکی از رقبای اصلی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در حزب محافظه کار که خواهان خروج از اتحادیۀ اروپاست، در این مناظره گفت: «همه سیاست اقتصادی ما توسط کمیسیون اروپا کنترل می شود و تنها ۳.۶ درصد از کارکنان این اتحادیه از کشور ما هستند. باعث تعجب نیست اگر مردم انقدر عصبانی هستند. آنها [اتحادیۀ اروپا] حتی قادر نبودند که یک پیمان تجارت آزاد را با چین یا هند یا یک قدرت بزرگ اقتصادی دیگر در دنیا از جمله ایالات متحدۀ آمریکا منعقد کنند.»

صادق خان، شهردار جدید لندن که در جبهۀ موافقان باقی ماندن در اتحادیۀ اروپا حضور دارد در این مناظره با خطاب قراردادن بوریس جانسون که پیش از وی ادارۀ لندن را بعهده داشت گفت: «بوریس تو بهتر از من باید بدانی، من تمام روزهای این هفته با بازرگانان این شهر صحبت کردم و همانطور که می دانی بیش از نیم میلیون شغل در لندن مستقیما به اتحادیۀ اروپا متصل هستند. من با مقامات موسسات تجاری در سراسر دنیا صحبت کرده ام و حدس بزن مقر اصلی بیش از ۶۰ درصد از این موسسات مثل سونی و بلومبرگ در کجاست، اینجا در لندن، و نیمی از صادرات ما به سمت اروپا سرازیر می شوند. بوریس چرا ناگهان نظرت را در این مورد عوض کرده ای؟»

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز همزمان با این مناظره از مقابل دفتر نخست وزیر باز هم نسبت به خسارات خروج از این اتحادیه هشدار داد و گفت: «شفاف بگویم امنیت اقتصادی ما در صورتی قوی می ماند که در [اتحادیۀ اروپا] باقی بمانیم اما اگر این اتحادیه را ترک کنیم این اقتصاد را در خطر می اندازیم. این یک خطر برای اشتغال، خانواده ها و آیندۀ فرزندانمان است و هیچ راه برگشتی هم نخواهیم داشت.»

اگرچه از ابتدای این هفته نظرسنجی ها از افزایش شانس هواداران باقی ماندن در اتحادیۀ اروپا خبر می دهد اما در مقابل، طرفداران خروج از این اتحادیه طی آخرین ساعات این کارزار بر شدت تبلیغات خود افزوده اند. هواداران برکسیت امیدوارند روز پنجشنبه این همه پرسی را ببرند و از جمع ۲۸ کشور اتحادیۀ اروپا جدا شوند.

روز پنجشنبه بیش از ۴۶ میلیون از رای دهندگان بریتانیایی برای تصمیم گیری بر سر این موضوع بسیار حساس به پای صندوق های رای خواهند رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه بحران اتحادیه اروپا در مصاحبه اختصاصی با یونکر: همه پرسی بریتانیا، روسیه، مهاجرت

رییس شورای اروپا از مردم بریتانیا خواست به ماندن در اتحادیه اروپا رای دهند

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه نتایجی به دنبال دارد؟