انتخابات اسپانیا؛ تجربه تلخ سوسیالیست ها و احزاب کوچکی که معادلات را برهم می زنند

انتخابات اسپانیا؛ تجربه تلخ سوسیالیست ها و احزاب کوچکی که معادلات را برهم می زنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

انتخابات سراسری پارلمانی اسپانیا در ماه دسامبر سال گذشته شرایط بی سابقه ای را تجربه کرد.

آگهی

انتخابات سراسری پارلمانی اسپانیا در ماه دسامبر سال گذشته شرایط بی سابقه ای را تجربه کرد. هیچ حزبی حدنصاب لازم را بدست نیارود و ائتلافی نیز برای تشکیل دولت شکل نگرفت. از این رو اسپانیایی ها ۲۶ ژوئن برابر با ۶ تیرماه بار دیگر به پای صندوق های رای می روند.

در انتخابات پیش رو حزب تازه پا گرفته پودوموس (ما می توانیم) با کمونیست های سابق، حزب اونیدوس به رهبری آلبرتو گارسون، ائتلاف کرده است.

پابلو ایگلسیاس، رهبر ۳۷ ساله حزب پادموس می گوید:«ما دور از شکست حزب مردم نیستیم. به شکست این حزب بسیار نزدیکیم و آنها بسیار نگرانند و حق دارند که نگران باشند.»

اگرچه بخت پیشتازی همچنان با حزب مردم ماریانو راخوی، نخست وزیر موقت و محافظه کار اسپانیا است اما به احتمال زیاد ناگزیر از ائتلاف خواهد بود.

به همین دلیل مخاطب آقای راخوی وقتی که می گوید «اجتناب از مذاکره نشانه ضعف کسی است که جرات دستیابی به توافق با مخالفانش را ندارد»، کسی جز پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست نیست. اشاره آقای راخوی به ائتلافی است که اگر برای اولین بار اتفاق افتد در تاریخ اسپانیا بیسابقه خواهد بود، اتئلافی که ظاهراً آقای راخوی همچون صحنه سیاسی آلمان چشم به آن دوخته است.

اما سوسیالیست های اسپانیا که پس از فروپاشی دیکتاتوری فرانکو اولین یا دومین حزب مطرح اسپانیا بوده اند روزهای طلایی خود را سپری نمی کنند و آقای سانچز خانه به خانه می رود تا افت محبوبیت حزبش را جبران کند.

حزب شهروندان به رهبری آلبرت ریورا با شعار «تغییر و توافق» حزبی است که پیروزی در انتخابات را در سر نمی پروراند چرا که منتظر عملکردی بهتر از ماه دسامبر نیست، اما آنچه بر نقش این حزب می افزاید انتخاب ائتلاف با سوسیالیست ها یا حزب مردم است که می تواند معادلات بازی را تعیین و بدین ترتیب رهبر یکی از دو حزب مطرح اسپانیا را بر کرسی نخست وزیری بنشاند.

بیش از سه دهه قدرت در اسپانیا بین حزب مردم و حزب سوسیالیست دست بدست شده است. آیا حاکمیت این دو حزب در اسپانیا به پایان می رسد؟ به نظر می رسد آنچه این بار نقشه و معادلات حاکمیت سیاسی اسپانیا را بر هم می زند، مردم این کشور هستند که به دنبال امید، شیوه و چیزی نو می گردند و از همین رو از احزابی همچون پودوموس استقبال می کنند.

در شرایط فعلی و در انتخابات پیش رو حزب راخوی پیشتاز، ائتلاف ایگلسیاس- گارسون دوم، حزب سوسیالیست سانچز سوم و حزب شهروندان ریورا چهارم خواهد شد. با این وصف اما باید تا ۶ تیرماه منتظر ماند و دید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات هند؛ بزرگترین رای گیری جهان تحت تدابیر امنیتی آغاز شد

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟

اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول و شانس نخست پایان دادن به سلطنت اسلامگرایان در ترکیه کیست؟