Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

در پی حملۀ انتحاری، اردن مرز خود با سوریه را می بندد

در پی حملۀ انتحاری، اردن مرز خود با سوریه را می بندد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی حملۀ انتحاری در منطقۀ الرکبان واقع در شمال شرقی اردن، مقامات این کشور می گویند مرز خود با سوریه را به یک «منطقۀ نظامی بسته» تبدیل می کنند.

آگهی

در پی حملۀ انتحاری در منطقۀ الرکبان واقع در شمال شرقی اردن، مقامات این کشور می گویند مرز خود با سوریه را به یک «منطقۀ نظامی بسته» تبدیل می کنند. در این حملۀ انتحاری که با استفاده از یک خودروی حامل بمب صورت گرفته، شش نیروی نظامی اردن کشته شده اند.

پدر یکی از کشته شدگان در مراسم خاکسپاری فرزند خود می گوید: «آنها [انتحارکنندگان] به اسلام تعلق ندارند چرا که اگر مسلمان می بودند اقداماتی نظیر حملات انتحاری، کشتار و خشونت را صورت نمی دادند. بویژه اینکه الان رمضان است و اگر آنها خدا را می شناختند در این ماه حتی نباید یک گربه را بکشند. خدا آنها را مجازات خواهد کرد.»

اردن پیش از این مرز خود با عراق را مسدود کرده است و در صورت بستن مرز مشترک با سوریه، ورود مهاجرانی که از جنگ در این کشور می گریزند ممکن است با دشواریهایی همراه شود.

نقطۀ مرزی الرکبان یکی از دو محل عبوریست که تاکنون به مهاجران سوری امکان می داد وارد اردن شوند. اردن طی دو سال اول بحران سوریه ۴۵ نقطۀ عبور را در مرز خود با این کشور برای مهاجران باز گذاشته بود اما پس از پیشرویهای داعش و دیگر گروههای مسلح در سوریه در طول ۳۷۸ کیلومتر از مرزهای مشترک دو کشور تنها این دو منطقه برای عبور مهاجران باز مانده است.

با اینحال، محمد مومنی، سخنگوی دولت اردن تاکید کرده است مسدود شدن این منطقۀ مرزی شامل کمک های انساندوستانه نمی شود اما نیروهای نظامی کنترل کنندۀ این نقطۀ مرزی نسبت به «موارد انساندوستانه» تصمیم خواهند گرفت. بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان ملل ، در حال حاضر بیش از ۶۰۰.۰۰۰ مهاجر سوری در اردن بسر می برند. امان تعداد پناهجویان سوری مقیم اردن را حدود ۱.۴ میلیون نفر اعلام کرده است.

اردن عضو ائتلاف سرکوب داعش به رهبری آمریکاست و ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور که از دفتر فرماندهی ارتش در امان دیدار می کرد، در واکنش به این حملۀ انتحاری از تشدید حملات علیه کسانیکه با چنین اقداماتی تلاش می کنند امنیت اردن را به خطر بیاندازند خبر داده است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملۀ انتحاری را بعهده نگرفته اما رسانه های این کشور این حمله را به داعش نسبت می دهند.

حملۀ انتحاری به نیروهای ارتش اردن در منطقۀ الرکبان دو هفته پس از حمله به دفتر سرویس های اطلاعاتی این کشور در امان صورت می گیرد که در نتیجۀ آن پنج نفر کشته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: اردن تلاش‌های شبه‌نظامیان طرفدار ایران برای رساندن سلاح به حماس را خنثی کرد

اردن در میانۀ حمله ایران به اسرائیل: «اشیاء خارجی» را در حریم هوایی خود رهگیری کردیم

تصاویری از مشارکت ارتش اردن در امدادرسانی هوایی به ساکنان نوار غزه با همکاری آمریکا، فرانسه و مصر