پیشروی های ارتش عراق برای بازپس گیری نهایی فلوجه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیشروی های ارتش عراق برای بازپس گیری نهایی فلوجه

نیروهای ارتش عراق در حال نبرد برای بیرون راندن آخرین نیروهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی در اطراف شهر فلوجه هستند. حیدرالعبادی نخست وزیر عراق جمعه شب و پس از آنکه ارتش این کشور توانست مرکز شهر را تصرف کند، در یک پیام تلویزیونی گفت نیروهای دولتی بر نیروهای جهادی در فلوجه پیروز شده اند. با اینحال خطر بمبهای انتحاری و خمپاره ها جان سربازان را تهدید می کند.

صعد حربیه یکی از فرماندهان ارتش عراق می گوید: «باید از جان سربازانمان محافظت کنیم. در دو سال و نیم گذشته فلوجه در دست نیروهای داعش بوده است. پیشروی باید آهسته باشد.»

همزمان با پیشرفت نیروهای ارتش در مناطق شمالی شهر، دولت عراق در اطراف شهر فلوجه مکانهایی را برای پناه دادن به ساکنان اختصاص داده است.

یکی از کودکان داخل اردوگاه می گوید: «نیروهای داعش به ما وعده غذا می دادند ولی هیچ چیزی برای خوردن نبود. خواستیم فرار کنیم ولی آنها مانع ما شدند. نه گازی بود و نه نفتی. مدرسه ها هم تعطیل بودند. ما با بمب، حمله های هوایی و تانک محاصره شده بودیم.»

نیروهای داعش همچنان موصل و مناطق اطراف این شهر را در دست دارند. به تازگی هزاران نفر از ساکنان مخمور در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از موصل، به دلیل پیشروی نیروهای داعش مجبور به کوچ اجباری از این ناحیه شده اند.