ترکیب اعضا و هیات رئیسه ۱۲ کمیسیون‌ مجلس دهم مشخص شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترکیب اعضا و هیات رئیسه ۱۲ کمیسیون‌ مجلس دهم مشخص شد

به گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، روز يكشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵، ترکیب کامل اعضا و هیات رئیسه ۱۲ کمیسیون تخصصی مجلس دهم مشخص و نهایی شد و تعیین هیات رئیسه کمیسیون‌ اصل ۹۰ قانون اساسی و کمیسیون قضایی و حقوقی به بعد محول گردید.

کمیسون‌های آموزش و تحقیقات، اجتماعی، اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات، بهداشت و درمان، شوراها و امور داخلی کشور، صنایع و معادن، عمران، فرهنگی و کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، کمیسیون‌هایی هستند که اعضا و هیات رئیسه آنها انتخاب شده اند.

بنا به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی بر اساس آیین نامه داخلی مجلس با پیشنهاد هیات رئیسه مجلس با رای مستقیم نمایندگان در صحن علنی مشخص می شود. بنابراین این کمیسیون برای تعیین هیات رئیسه نشستی نداشته است. علی لاریجانی رئیس مجلس دهم از جمله اعضای این کمیسیون است.

کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز که اعضای کنونی آن ۱۳ نفرند، به دلیل نرسیدن تعداد اعضا به حد نصاب لازم (حداقل ۱۹ نفر) انتخاب هیات رئیسه آن هنوز برگزار نشده است.

بنا به ارزیابی‌های اولیه، ترکیب هیات رئیسه و به ویژه رئیس اغلب کمیسیون‌ها به عنوان چهره‌های معتدل و هماهنگ با دولت شناخته شده‌اند، اگرچه تنها رئیس دو کمیسیون یعنی کمیسیون بهداشت و درمان و کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات به فراکسیون امید تعلق دارند.

محمد رضا عارف منتخب اول تهران عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات است اما خود را برای انتخاب هیات رئیسه نامزد نکرد.