گذرگاه تورخم پس از پنج روز انسداد باز شد

گذرگاه تورخم پس از پنج روز انسداد باز شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایستگاه مرزی تورخم، گذرگاه اصلی میان پاکستان و افغانستان پس از پنج روز بازگشایی شد.

این پست مرزی که محل اصلی ورود کالا و آمد و شد هزاران نفر میان دو کشور است، از شامگاه یکشنبه سوم جوزا/خرداد و در پی بروز درگیری میان مرزبانان دو کشور بسته شد. در جریان این درگیری‌ها، ۳ سرباز افغان کشته و بیست نفر دیگر زخمی شدند. مقام‌های پاکستان هم کشته شدن یک افسر پلیس و زخمی شدن ۱۸ تن دیگر را در جریان این درگیری‌ها تایید کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار اعلام کرد که بازگشایی این گذرگاه پس از مذاکرات فشرده میان مقام‌های افغانستان و پاکستان ممکن شده است. با این‌حال، محمدایوب حسین‌خیل، رئیس پلیس مرزی شرق افغانستان می‌گوید که پاکستان مقررات جدیدی از جمله الزام به همراه داشتن پاسپورت و ویزای پاکستان را برای ورود شهروندان افغانستانی به این کشور اعمال می‌کند. این مقررات و محدودیت‌های جدید، می‌تواند به‌ویژه برای شهروندانی که از مناطق شرقی برای معالجه به پاکستان می‌روند، مشکل‌ساز باشد.

#Torkham Gate Reopens To Traffic https://t.co/QGMg6vRKRw#Afghanistanpic.twitter.com/GbLC2waENz

— TOLOnews (@TOLOnews) June 18, 2016

درگیری هفته گذشته در محل احداث تاسیسات مرزی پاکستان آغاز شد. اسلام‌‌آباد ماموران افغان را به شروع تیراندازی متهم کرده و می‌گوید که ساخت این تاسیسات نظامی در نزدیکی مرز افغانستان ادامه خواهد یافت. وزارت امور خارجه پاکستان، اعلام کرده است که هیاتی از دیپلمات‌های افغانستان روز دوشنبه برای گفت‌وگو درباره وضعیت پست مرزی تورخم به اسلام‌آباد خواهند رفت. برخی منابع خبری اعلام کرده اند که حکمت کرزی، معاون وزیر امور خارجه سرپرستی هیات دیپلماتیک افغانستان را برعهده خواهد داشت.

Pakistan says Afghan Deputy FM Hekmat Karzai will visit Islamabad on Monday to discuss #Torkham issue. VOANews</a></p>&mdash; Ayaz Gul (AyazGul64) June 18, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رانده شده و سرگردان در کوه‌ها؛ سفرهای طاقت‌فرسای مردم افغانستان برای زنده ماندن

طالبان: ده‌ها تاجیک و پاکستانی را کشتیم و صدها نفر را دستگیر کردیم

پاکستان صدها افغانستانی را دستگیر کرد؛ ایران خواستار بازگشت «عزت‌مندانه» آنها شد