Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چاقی و سوءتغذیه؛ چالشی جدی در جهان

چاقی و سوءتغذیه؛ چالشی جدی در جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تقریبا در همه کشورهای جهان اضافه وزن و چاقی رو به گسترش است.

آگهی

تقریبا در همه کشورهای جهان اضافه وزن و چاقی رو به گسترش است. بر اساس تازه ترین گزارش تغذیه جهانی، این مشکل را می توان در همه مناطق و تقریبا همه کشورها مشاهده کرد که امروز به چالشی جدی بدل شده است.

دو پنجم جمعیت ۵ میلیاردی بزرگسالان جهان از اضافه وزن رنج می برند. در همین حال از هر ۱۲ تن نیز یکی به نوع دوم دیابت مبتلا است که می تواند به ویژه دلیلی برای اضافه وزن باشد.

در سال ۲۰۱۴ میلادی شمار کودکان کمتر از ۵ سال که دچار اضافه وزن بوده اند ۴۱ میلیون تن بوده است. این رقم بیش از شش درصد از جمعیت کودکان زیر ۵ سال را تشکیل می دهد. همین میزان در سال ۱۹۹۰، چهار و هشت دهم درصد یعنی ۳۱ میلیون تن بوده است.

تحقیق درباره چاقی در کودکان زیر ۵ سال نشان می دهد که آلبانی، لیبی، مونته نگرو و گرجستان در بدترین وضعیت هستند. تمامی این کشورها حدود ۲۰ درصد یا بیشتر را در رده بندی جهانی داشته اند.

درخصوص بزرگسالان نیز ایالات متحده آمریکا، ترکیه، لیبی، لبنان و قطر، کشورهایی هستند که بیش از دو سوم جمعیتش دچار اضافه وزن است.

«سوءتغذیه طبیعی است»

لارنس حداد، یکی از روئسای گزارش تغذیه جهانی می گوید که از هر سه نفر در دنیا یکی دچار نوعی سوءتغذیه است.

این پژوهشگر می گوید: «ما در جهانی زندگی می کنیم که سوءتغذیه طبیعی شده است. این جهانی است که همه ما باید آن را کاملا غیرقابل قبول بدانیم.»

سوءتغذیه عامل بسیاری از مشکلات برای سلامتی است. چاقی، کوچک ماندن جثه و کم خونی از این دست مشکلات است.

گزارش تغذیه جهانی می گوید که یازده درصد تولید ناخالص داخلی آسیا و آفریقا هرساله به دلیل سوءتغذیه از دست می رود. با این حال در نشست بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳ میلادی بر سر کاهش ۴۰ درصدی سوءتغذیه در میان کودکان زیر ۵ سال توافق شده است.

سوءتغذیه سبب مرگ نیمی از کودکان زیر پنج سال

گزارش تغذیه جهانی برآورد می کند که ۴۵ درصد مرگ و میر کودکان زیر پنج سال به نوعی به سوءتغذیه مربوط است. با این حال پیشرفت هایی نیز حاصل شده است. برای نمونه تعداد کودکانی که از «بازماندن از رشد مناسب قد» رنج می برند در آسیا و اقیانوسیه کاهش یافته است.

در مجموع ۱۵۹میلیون از ۶۶۷ میلیون کودک زیر پنج سال در سراسر جهان، نسبت به سن خود قد کوتاه تری دارند. در این میان، ۵۰ میلیون نیز وزن مناسب با قدشان را ندارند و ۴۱ میلیون هم از اضافه وزن رنج می برند.

اطلاعات کلید است

گزارش تغذیه جهانی خواستار تعیین سیاست و سرمایه گذاری مالی بیشتر برای مقابله با سوءتغذیه است ولی در همین حال تاکید کرده است که فقدان اطلاعات کافی یک مشکل جدی است.

در این گزارش آمده است «خلاء اطلاعات مانعی قابل توجه در پیشرفت تغذیه در جهان است. هر کشوری زمینه ای متفاوت درباره تغذیه دارد و باید اطلاعات ملی و زیرمجموعه آن را گردآوری کرد و بر اساس وضعیت منحصر به فرد آن اقدام کرد.»

جیمی الیور در نشست بهداشت جهانی سالجاری میلادی که در ژنو برپا شد گفت: «داشتن اطلاعات مهم است چراکه کشورهایی که بد عمل می کنند مشخص می شوند.» وی افزود: «این یعنی ما آن کشورها را متعهد می دانیم و این امر در سطح دولت ها در جهان واقعا مفید است. این کار به خوبی سبب رقابت می شود و اگر آنان نتوانند به تعهداتشان عمل کنند، دلیلش را می دانید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راز عمر طولانی در جزیره ژاپنی که ساکنان‌اش بالای صد سال عمر می‌کنند

آیا با داروهای کاهش وزن، افکار خودکشی به سر می‌زند؛ آژانس دارویی اروپا نتیجه تحقیقات را منتشر کرد

نیمی از جمعیت جهان تا سال ۲۰۳۵ چاق می‌شوند؛ کشورها برای کنترل چاقی شهروندان خود چه می‌کنند؟