مسکو و کی یف چهار زندانی خود را مبادله کردند

مسکو و کی یف چهار زندانی خود را مبادله کردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روسیه و اوکراین روز سه شنبه چهار زندانی خود را با یکدیگر مبادله کردند.

آگهی

روسیه و اوکراین روز سه شنبه چهار زندانی خود را با یکدیگر مبادله کردند. کی یف در قبال آزادی دو شهروند خود از سوی روسیه، النا گلیشینسکا و ویتالی دیدنکو، دو خبرنگار اوکراینی تبار از منطقۀ بسارابیا را که به جرم فعالیت های جدایی طلبانه در جنوب شرقی اوکراین در زندان بودند، به مسکو تحویل داد.

النا گلیشینسکا که نوزاد خود را نیز در زندان به دنیا آورده است، در فرودگاه مسکو در مورد علت محکومیت خود گفت:«دولت اوکراین ما را به اتهام عضویت در شورای مردمی منطقۀ بسارابیا دستگیر و محاکمه کرد. جنبش ما یک حرکت ملی و فرهنگی است و هیچ ربطی با سیاست ندارد اما مقامات اوکراین می گفتند که فعالیت های ما هیچ مناسبتی با سیاست های عمومی دولت ندارد. ما قربانی برنامه ای شدیم که شکار جدایی طلبان نامیده می شود.»

دولت روسیه نیز همزمان دو شهروند روس را که به چندین سال زندان محکوم شده بودند، به اوکراین پس فرستاد. خبرگزاری های روسیه نوشته اند که این دو با فرمان بخشش ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور آزاد شده اند.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین بهنگام استقبال از این دو زندانی سابق گفت: «ما به تلاش هایمان برای آزاد کردن کولچنکو، سنتسوف و دیگر کسانی که در مناطق اشغالی بسر می برند و آنهایی که در فدراسیون روسیه زندانی هستند ادامه خواهیم داد. این مساله در توافق مینسک نوشته و حالا به خاطر همین پیمان امکانپذیر شده است. این آزادیها اثربخشی این پیمان را ثابت می کند.»

یوری سولوچنکو ۷۳ ساله در سال گذشته به تلاش برای خرید اسناد محرمانۀ یک سیستم موشکی روسی متهم شده و پس از محاکمه به هفت سال زندان محکوم شد.

گنادی آفاناسیف نیز که ۲۵ سال دارد و به شش سال زندان محکوم شده است در ماه مه ۲۰۱۴ همراه با اولگ سنتسوف که یک کارگردان اوکراینی است در شبه جزیرۀ کریمه دستگیر و به روسیه فرستاده شد. دادگاهی در روسیه اولگ سنتسوف را به ۲۰ سال زندان به اتهام سازماندهی حملات به سازمان های طرفدار روس در کریمه محکوم کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکنجه «وحشتناک» اسیران جنگی اوکراینی در زندان‌های روسیه؛ کارشناسان سازمان ملل متحد محکوم کردند

گروهی از نیروهای روس هوادار اوکراین به مناطق مرزی در روسیه حمله کردند

توقف پیشروی روس‌ها در محدوده آودیئیفکا؛ اوکراین: کشتی ۶۵ میلیون دلاری روسیه را هدف گرفتیم