Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نظر کارآفرینان بریتانیا درباره خروج از اتحادیه اروپا

نظر کارآفرینان بریتانیا درباره خروج از اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی موضوعات اقتصادی از مهمترین موضوعات مورد بحث میان طرفداران و مخالفان جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا است.

آگهی

گزارش تفصیلی

موضوعات اقتصادی از مهمترین موضوعات مورد بحث میان طرفداران و مخالفان جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا است.

شرکت خانوادگی تولید شناورهای «هواناو» یا «هاورکرافت» که با پانزده نیروی کار در شهر ساندویچ در جنوب شرقی انگلستان مشغول فعالیت است، از موافقان ترک اتحادیه اروپا محسوب می شود.

«اما پولن» مدیر این شرکت معتقد است عضویت در این اتحادیه رونقی برای کسب و کار آنها نداشته و حتی مانع پیشرفت کارشان شده است. او می گوید: «به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک، با بسیاری از دستورات و مقررات اتحادیه اروپا مشکل داریم. مقرراتی هست که بطور مشخص کسب و کار ما را هدف قرار داده و برخی مقررات نیز شامل تمام شرکتهای کوچک و متوسط می شود. علاوه بر این، هنگامیکه می خواهیم با کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مثلا برزیل وارد معامله شویم نیز مقررات این اتحادیه برای ما مشکل آفرین خواهد شد. هیچ توافقنامه تجاری میان اتحادیه اروپا و برزیل وجود ندارد و به همین دلیل برای ما بسیار بسیار سخت است که با آنها وارد تجارت شویم زیرا تعرفه ها بسیار بالا هستند.»

حدود هشتاد درصد از تولیدات این کارگاه صادر می شود و بخش عمده صادرات نیز به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ارسال می شود. مدیران این شرکت از قوانین دست و پا گیر اداری نیز ناراضی اند.

دیمون امبلینگ، خبرنگار یورونیوز در لندن می گوید: «در سوی دیگر، صداهای زیادی از جهان تجارت بویژه در لندن شنیده می شود که خواهان باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا هستند. آنها می گویند عضویت در این اتحادیه تجارت و امکان نقل و انتقال نیروی کار، پول و کالا را آسانتر می کند.»

شرکت اسکوتا (Scoota) در لندن که در زمینه طراحی آگهی های دیجیتال و آنلاین فعال است، یکی از این شرکتهاست. در اینجا از آخرین فناوریها برای شناسایی فرصتهای تبلیغاتی برای مارکهای تجاری در مقیاس بزرگ، در سراسر اروپا و فراتر از آن استفاده می شود.

توری چیلکات، از بنیانگذاران این شرکت از «برگزیت» یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می ترسد. او می گوید: «ما سه دلیل اساسی برای ماندن در اتحادیه اروپا داریم. دلیل اول، استعدادها است. برای ما مهم است که بتوانیم از استعدادها در سراسر این قاره استفاده کنیم. ما به جنبش بزرگی از استعدادها از سراسر قاره اروپا نیاز داریم. دلیل دوم احساس بین المللی نسبت به آنچه است که انجام می دهیم. توسعه به معنای استفاده از همه چیز از مکانهای مختلف جهان است. سومین دلیل، سرمایه گذاری است. آنهایی که روی نوآوری سرمایه گذاری می کنند لندن را دوست دارند و از این لحاظ لندن یک مرکز بزرگ است. ترک اتحادیه مخرب است و اگر به آنچه پس از ترک اتحادیه اروپا ممکن است روی دهد بنگریم می بینیم که بررسی دقیقی انجام نشده است. به این ترتیب لندن جایگاهش را در این زمینه در مقابل برلین، لیسبون یا دوبلین که مراکز فناوری در اروپا محسوب می شوند از دست خواهد داد و من مایل نیستم چنین اتفاقی بیفتد.»

این شرکت در نظر دارد با گردش مالی ۱۱.۳ میلیون یورو، درآمدش را در سال جاری دوبرابر کند اما به نظر بسیاری از کارشناسان در صورت خروج از اتحادیه اروپا، اقتصاد بریتانیا متلاطم می شود.

تورستن بک، استاد بانکداری و امور مالی در لندن می گوید: «رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، بسرعت بر بازارهای مالی تاثیر می گذارد و منجر به نوعی بحران می شود، هرچند فکر می کنم آنها خودشان را برای این تغییر آماده کرده اند از جمله با برنامه های نظارتی که از سال ۲۰۰۸ میلادی (با بحران مالی جهانی) به اجرا گذاشته شد. پس از آن بتدریج تاثیرات روی اقتصاد واقعی و بازار کسب و کار در بریتانیا آغاز می شود و احتمالا شدت تاثیرات را با توجه به عدم اطمینان در زمینه چگونگی رابطه بین اتحادیه اروپا و بریتانیا در آینده، طی دو، سه یا چهار سال آینده می توان مشاهده کرد و قطعا سرمایه گذاری و رشد کاهش خواهد یافت.»

سوالات زیادی درباره برگزیت و تاثیر آن بر کسب و کارهای این کشور همچنان بی جواب مانده است.

«اما پولن» مدیر شرکت هاورکرافت می گوید: «اگر روز ۲۴ ژوئن ما اتحادیه اروپا را ترک کنیم، دنیای من تغییر نخواهد کرد. من بیش از این آگاه هستم و این کار با یک هدف بلند مدت انجام می شود. اتحادیه اروپا با مشکلات بزرگی مواجه است. آنها مشکلات زیادی در سراسر اروپا دارند و علت آن نیز تنوع در کشورهای مختلف عضو این اتحادیه است. معتقدم که اتحادیه اروپا آنگونه که انتظار می رفت کار نکرده است.»

در مقابل، توری چیلکات، مدیر اسکوتا می گوید: «من در مورد چگونگی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چیزهای زیادی شنیده ام اما درباره آنچه پس از آن اتفاق خواهد افتاد و بویژه درباره قوانین جدید چیز زیادی نشنیده ام و اینکه چقدر طول خواهد کشید تا این قوانین عملی شود. می دانید، این کار می تواند سالها به طول بینجامد. من به مدافعان ایده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز اعتماد ندارم. آنها اطلاعات زیادی درباره پس از آن ارائه نداده اند.»

کدام گروههای اقتصادی پس از همه پرسی سوم تیرماه بریتانیا برنده خواهد شد؟ آینده بریتانیا هم اکنون در دستان این افراد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رابطه بریتانیا با اتحادیه اروپا در گروی یک همه پرسی تاریخی

همه پرسی ماندن یاخروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ۸ پرسش

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، نظر موافقان و مخالفان