Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دانشجویان معترض دانشگاه کابل: مشکل ما، کیفیت غذاست نه کیفیت حجاب دختران

دانشجویان معترض دانشگاه کابل: مشکل ما، کیفیت غذاست نه کیفیت حجاب دختران
Copyright 
نگارش از مریم شاهی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دانشجویان دانشگاه کابل خواستار تعطیلی کلاس ها، در ماه رمضان شدند

دانشجویان معترض دانشگاه کابل خواهان رخصتی/تعطیلی کلاس‌های درس در ماه رمضان هستند. آن‌ها می گویند:«خلاف آنچه که در شبکه های اجتماعی گفته شده دانشجویان، مشکلی با کیفیت حجاب دختران در ماه رمضان ندارند و کیفیت غذا مهمترین دلیل رخصتی ماه رمضان است.»

اعتراض روز چهارشنبه صدها دانشجوی پسر از دانشگاه کابل، با انتقاد گسترده کاربران افغانستان در شبکه های اجتماعی مواجه شد. بسیاری از کاربران، گرفتن روزه و حضور دختران را بهانه قابل توجیهی برای تعطیلی یک ماهه دانشگاه نمی دانند. در شبکه های اجتماعی گفته شده است که برخی از دانشجویان معترض، حضور دختران بدون حجاب اسلامی را دلیلی بر باطل شدن روزه هایشان می‌دانند و به همین خاطر، خواهان تعطیلی در ماه رمضان شده اند.
در سال گذشته نیز، صنف/ کلاس های درس دانشگاه کابل بخاطر ماه رمضان به مدت یک ماه تعطیل شد.

به دختران کاری نداریم

رستم مبشر، دانشجوی پزشکی دانشگاه کابل و مسئول کمیته فرهنگی دانشجویان معترض، در این باره به یورونیوز می گوید: «از دانشجویان شرعیات دانشگاه کابل بعید نیست که بخاطر حضور دختران بدون حجاب اسلامی در ماه رمضان، خواهان رخصتی شده باشند اما هیچ منطقی نمی تواند بپذیرد که صدها دانشجو، بخاطر حضور دختران در دانشگاه اعتراض کنند و خواهان رخصتی در ماه رمضان شوند. ما بخاطر کیفیت حجاب دختران در ماه رمضان تظاهرات نکردیم و به دختران کاری نداریم.»

وی ادامه می دهد: «مشکل بیشتر دانشجویان، این است که لیلیه/خوابگاه های دانشگاه کابل غذای با کیفیت مناسب به دانشجویان نمی دهند و در منوی اصلی غذای دانشگاه لیستی از بهترین نوع غذاهاست؛ از گوشت اعلای گوساله تا حبوبات، اما غذای ارائه شده با بدترین کیفیت آماده می شود. گاهی گوشت مصرفی دانشجویان از شدت بوی گندیدگی، به سختی قابل خوردن است و حتی حبوبات نیز کمترین کیفیت [را دارند] و در چنین شرایطی یک دانشجو نمی‌تواند در روزهای گرم و ساعات طولانی ماه رمضان، روزه بگیرد و همزمان در کلاس درس حضور یابد. بارها از مسئولین خوابگاه خواسته ایم که کیفیت غذا را بهبود ببخشد اما تغییری در غذای ما نیامده است.»

جمعی ازمردان دانشجوی شرعیات #کابل خواهان تعطیلی درماه رمضان شدندچون معتقدنددیدن زنان نامحرم روزه‌شان راخدشه‌دارمیکند pic.twitter.com/mFl6qWOj14

— Farnaz Mirimoghadam (@Farnaz_mim) June 9, 2016

همزمان با اعتراض دانشجویان دانشگاه کابل، جمعی از دانشجویان دانشگاه های بلخ، هرات و پروان، در تظاهرات مشابهی خواستار تعطیلی کلاس های درس، در ماه رمضان شدند.

تصمیم ریاست جمهوری

وزارت تحصیلات عالی افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که کلاس‌های درس دانشگاه‌ها در ماه رمضان طبق روال عادی برگزار خواهد شد و با برهم زنندگان کلاس‌های درس در ماه رمضان، طبق قانون، برخورد خواهد کرد اما به تازگی در پاسخ به اعتراض دانشجویان اعلام کرده است که خواسته دانشجویان معترض را با رئیس جمهوری افغانستان مطرح می کند تا تصمیمات لازم در این مورد گرفته شود.

سهیلا شیوا، دانشجوی هنرهای زیبای دانشگاه کابل، به یورونیوز می گوید: «در ماه رمضان، دختران دانشجو بیشتر از دیگر مواقع حجاب اسلامی را رعایت می کنند و تعطیلی دانشگاه بخاطر حضور دختران بی حجاب اصلا قابل توجیه نیست و من مدت سه سال است که در دانشگاه کابل درس می خوانم و هر سال، در ماه رمضان به دلایل مختلف کلاس های درس تعطیل می شود و همه ما از درسها عقب می مانیم.»

دانشجویان معترض روز چهارشنبه مانع از حضور استادان دانشگاه بر سر کلاس‌های درس شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات حامیان فلسطین در بلژیک و درگیری آن‌ها با پلیس

حمله به خوابگاه‌های دانشجویان خارجی و نگرانی مهاجران افغان؛ در قرقیزستان چه خبر است؟

ناآرامی‌های گرجستان؛ جایی که «نسل زد» جلودار اعتراضات علیه لایحه جنجالی دولت است