آیا وزیر ورزش روسیه سعی در سرپوش گذاشتن بر موارد دوپینگ داشته است؟

آیا وزیر ورزش روسیه سعی در سرپوش گذاشتن بر موارد دوپینگ داشته است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خبرنگار یکی از شبکه های تلویزیونی آلمان با تهیه مستندی ضمن پرداختن به مسئله دوپینگ تعداد زیادی از ورزشکاران روسیه ادعا کرده ردپای شخص وزیر ورزش این کشور در این ماجرا دیده می…

آگهی

خبرنگار یکی از شبکه های تلویزیونی آلمان با تهیه مستندی ضمن پرداختن به مسئله دوپینگ تعداد زیادی از ورزشکاران روسیه ادعا کرده ردپای شخص وزیر ورزش این کشور در این ماجرا دیده می شود.

هاجو سپلت با پرداختن به احتمال بالقوه نقش پررنگ آقای وزیر در مخفی کردن موارد متعدد دوپینگ در روسیه ادعا کرده در این خصوص به مستنداتی دست پیدا کرده که نشان می دهد ویتالی مودکو با اعمال نفوذ مانع محرومیت ورزشکاران دوپینگی شده است.

او در مورد این مستند که از شبکه دولتی ARD پخش شده، بیشتر توضیح می دهد: «تمرکز اصلی آن نشان دادن امکان بالقوه دست داشتن دولت روسیه در این خصوص است. وزارت ورزش روسیه نه تنها در دو و میدانی بلکه در سایر رشته های ورزشی بر سرپوش گذاشتن بر موارد دوپینگ تاثیر بسزایی داشته است. این البته به این معنی نیست که این احتمال صددرصد ثابت شده است اما شواهد قوی ای وجود دارد که نشان می دهد مسئولان رده بالای روسی سعی داشته اند به مخفی نگه داشتن موارد دوپینگ کمک کنند.»

پیش تر وزیر ورزش روسیه یا نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی «غرب»، جنجال دوپینگی بودن تعدادی از ورزشکاران روسیه آنهم در آستانه بازی های ریو را دسیسه ای «آنهایی» دانسته بود که از اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ به کشورش ناخرسندند.

ویتالی موتکو، وزیر ورزش روسیه در واکنش به این ادعاها می گوید: «اگر کشوری را منزوی کنید می توانید از حضور در جام جهانی فوتبال محرومش کنید. اگرعملی کردن این نیت از راههای سیاسی میسر نشد آنوقت از ورزش می توان بعنوان یک ابزار استفاده کرد. هدف آنها ساده است: هر کاری بکنند تا روسیه در ورزش منزوی شود و ورزشکاران ما را از شرکت در بازیهای المپیک محروم کنند.»

نظر نهایی در مورد حضور یا عدم حضور دوندگان روسیه در بازیهای ریو هفته آینده از سوی فدراسیون جهانی دو و میدانی اعلام خواهد شد و پس از آن کمیته بین المللی المپیک در مورد آن تصمیم خواهد گرفت.

این در حالیست که به اعتقاد این مستندساز آلمانی محروم نکردن ورزشکاران روسیه در این مقطع می تواند تبدیل به رویه ناپسندی شود که امکان تنبیه دوپینگی ها را در آینده، فارغ از ملیتشان پیچیده می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها