مهاجران سوری در پی بازگشت از اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مهاجران سوری در پی بازگشت از اروپا

بسیاری از گریختگان از جنگ داخلی سوریه که در یونان به سر می برند پیش از رسیدن به مقصدی که به امیدش پا به سفری پر مخاطره گذاشته بودند به سوی مرزهای ترکیه بازمی گردند.

در تسالونیکی یکی از اعضای خانواده ای اهل دمشق که پیش تر در جزیره ایدومنی اقامت داشته می گوید: «ما پیش بینی نمی کردیم که قرار است اینگونه با ما در اروپا برخورد شود. ما فکر می کردیم آنها مهربان خواهند بود و از ما و فرزندانمان مراقبت می کنند. فکر می کردیم که به ما کمک می شود ولی آنچه می بینیم خلاف آن است. اروپا هرگز احساسی درباره ما ندارد.»

انصراف و بازگشت تنها مختص مهاجران باقی مانده پشت مرزهای بسته حوزه بالکان نیست بلکه رسیدگان به مقصد هم خود را با شرایطی غیرمنتظره رو به رو دیده اند. سال گذشته میلادی بیش از ۴۲۰ هزار پناهجوی سوری به آلمان وارد شدند. اکنون شمار قابل توجهی از آنان برای بازگشت بلیت تهیه کرده اند تا خود را دوباره به مرز ترکیه برسانند. برخی از آنان هنوز گذرنامه خود را از اداره مهاجرت آلمان پس نگرفته اند.

یکی از پناهندگان سوری در برلین درباره وضعیت زندگی پس از اقامت در این کشور می گوید: «[شاهد] تحقیر و بی حرمتی [هستیم]؛ زندگی ما ثبات ندارد. فشار روانی وجود دارد و همه چیز ممنوع است. هیچ چیز خوب نیست و شباهتی به زندگی که در گذشته در سوریه داشتیم ندارد.»

در حالی که بسیاری از پناهجویان افغان و عراقی با کمک مالی امکان تهیه بلیت برای بازگشت به زادگاهشان را پیدا می کنند، دولت آلمان و سازمان جهانی مهاجرت اعلام کرده که قادر به کمک به سوری ها برای بازگشت نیست. سوریه منطقه جنگی شناخته شده و پروازی از آلمان به این کشور وجود ندارد.