ترکیه در شرایط اضطراری

ترکیه در شرایط اضطراری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ترکیه طی ماه های گذشته و در پی انفجاری های اخیر در این کشور در شرایط اضطراری بسر می برد.

آگهی

ترکیه طی ماه های گذشته و در پی انفجاری های اخیر در این کشور در شرایط اضطراری بسر می برد. گزارشی از حملات صورت گرفته در این کشور در فاصله ماه های ژانویه تا ژوئن سال جاری میلادی در زیر ارائه می شود.

روز ۱۸ فوریه، جنگنده های ارتش ترکیه که از دیاربکر برخاسته بودند، مقر پ ک ک (حزب کارگران کردستان) در شمال عراق را هدف قرار دادند.

یک روز بعد، گروه «تاک» که به (بازهای آزادی کردستان) موسوم است و وابسته به پ ک ک است در واکنش به این حمله شهر آنکارا را هدف گرفت. انفجار یک خودروی بمب گذاری شده توسط یک بمب گذار انتحاری در مرکز آنکارا ۲۸ کشته برجا گذاشت. هدف این حمله یک خودروی حامل نیروهای نظامی بود.

چند هفته بعد، در روز ۱۳ مارس، گروه تاک باردیگر حمله ای دیگر در پایتخت ترکیه ترتیب داد. این بار نیز به گفته وزیر کشور ترکیه در پی انفجار یک خودروی بمب گذاری شده ۳۵ نفر کشته شدند.

تا روز هفتم ژوئن سال جاری میلادی، ۱۲ حمله تروریستی در شهرهای مختلف ترکیه رخ داده که ۹ حمله توسط گروه پ ک ک صورت گرفته است. در جریان این حملات ۸۵ نفر کشته شدند.

مرگبارترین این حملات روز ۳۱ مارس صورت گرفت. انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در دیاربکر که مرگ ۷ نیروی پلیس را در پی داشت. نیروهای مدافع خلق، شاخه نظامی پ ک ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

پس از این حملات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با خطاب قرار دادن پ ک ک تاکید کرد که هیچ راهی برای مذاکره با این گروه وجود ندارد. او گفت: «تروریست ها تنها دو راه دارند، یا تسلیم شوند یا همه آنها را در هر كجا باشند، از بین خواهیم برد. راه سومی برای آنها وجود ندارد.»

در میان ۱۲ حمله صورت گرفته طی ماه های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۶ میلادی، سه حمله توسط نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش صورت گرفت. در جریان این حملات ۱۹ نفرکشته شدند. دو حمله در شهر استانبول و یکی نیز در شهر غازی عینتاپ در جنوب شرقی ترکیه رخ داد. این شهر به دلیل نزدیکی با مرز سوریه در حال حاضر محل سکونت هزاران پناهجوی سوری است.

اولین حمله داعش در استانبول، توسط یک بمب گذار انتحاری صورت گرفت که مرگ ۱۲ گردشگر آلمانی را در پی داشت. این حمله در نزدیکی منطقه گردشگری مسجد سلطان احمد و ایاصوفیه استانبول رخ داد.

روز ۱۹ مارس نیز یک بمب گذار انتحاری وابسته به داعش در مرکز شهر استانبول خود را منفجر کرد و در این حمله ۴ گردشگر کشته شدند.

در جریان حمله ای دیگر که اول ماه مه رخ داد نیز سه نیروی پلیس در انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در شهر غازی عینتاب در مرز سوریه کشته شدند. این حمله نیز توسط شبه نظامیان داعش صورت گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشینه حملات تروریستی۱۰ سال اخیر در ترکیه

پلیس ترکیه نزدیک به ۲۰۰ مظنون به عضویت در گروه داعش را دستگیر کرد

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا