رئیس جمهوری آلمان برای دور بعدی نامزد نمی شود

رئیس جمهوری آلمان برای دور بعدی نامزد نمی شود
نگارش از Euronews

یوآخیم گائوک، رئیس جمهوری آلمان روز شنبه اعلام کرد برای دور دوم ریاست جمهوری نامزد نمی شود.

یوآخیم گائوک، رئیس جمهوری آلمان روز شنبه اعلام کرد برای دور دوم ریاست جمهوری نامزد نمی شود. وی کهولت سن و نداشتن توان انجام وظایف ریاست جمهوری را برای یک دور دیگر دلیل این تصمیم خود عنوان کرده است.

رئیس جمهور ۷۶ سالۀ آلمان در دیدار با خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: «نمی خواهم این فکر را القا کنم که برای پنج سال دیگر انرژی و نشاط لازم را دارم. نظری که آدم در مورد سنش دارد یک امر کاملا خصوصی و شخصی است و برای همین هم این تصمیم را به تنهایی گرفته ام.»

دورۀ ریاست جمهوری یوآخیم گائوک در مارس ۲۰۱۷ به پایان خواهد رسید. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به این ترتیب یکی از متحدان مهم خود را بویژه در مسالۀ پناهجویان در این کشور از دست می دهد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد این تصمیم رئیس جمهوری آلمان گفت: «من امیدوار بودم که او دورۀ دوم نیز به کار ادامه می داد اما قطعا به تصمیم رئیس جمهور احترام می گذارم. برای کارهایی که تا به اینجا انجام داده از او سپاسگزارم و خوشبختانه هنوز چند ماه دیگر در مقام ریاست جمهوری باقی خواهد ماند.»

صدر اعظم آلمان گفته است معرفی نامزد حزب دموکرات مسیحی به مجمع فدرال آلمان را به بعد از انتخابات پارلمانی برخی از ایالات این کشور موکول می کند که قرار است در پاییز امسال برگزار شود. رسانه های آلمان از ولفگانگ شویبله و فرانک والتر استینمیر، وزیر خارجۀ این کشور به عنوان نامزدهای احتمالی حزب اتحاد دموکرات مسیحی برای جانشینی یواخیم گائوک نام می برند.

مطالب مرتبط