تنش میان پکن و واشنگتن بر سر جزایر مورد مناقشه در دریای جنوبی چین

تنش میان پکن و واشنگتن بر سر جزایر مورد مناقشه در دریای جنوبی چین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزیر دفاع آمریکا درباره ادعای مالکیت چین بر جزایر مورد مناقشه در دریای جنوبی چین به پکن هشدار داد. چین هم با رد این اتهامات می گوید آمریکا به دنبال تنش زایی در این منطقه است.

پکن می گوید دادگاه لاهه را برای داوری در زمینه مناقشه چین با فیلیپین بر سر دریای جنوبی چین قبول ندارد و در آن شرکت نمی کند.

آگهی

این اظهارات در واکنش به سخنان اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا، در جریان نشست امنیت منطقه ای در سنگاپور است که طی آن درباره ادامه ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین و ادعای مالکیت چین بر جزایر مورد مناقشه در این منطقه، به پکن هشدار داد.

دریادار گوان یوفی، از مقام های بلند پایه نظامی چین در حاشیه نشست امنیت منطقه ای در سنگاپور با رد اتهامات واشنگتن گفت: «داوری در این باره فراتر از صلاحیت دادگاه لاهه است. مناقشه بر سر حاکمیت و تمامیت ارضی نمی تواند مورد داوری قرار گیرد. این داوری غیرقانونی است و آن را قبول نداریم و در آن شرکت نمی کنیم.»

قبل از او، اشتون کارتر اقدامات تحریک آمیز پکن در دریای جنوبی چین را«درست زمانی که کشورهای منطقه در حال رسیدن به یک همگرایی هستند»، تهدیدی برای امنیت منطقه خوانده و گفته بود این اقدام احتمالا واکنش آمریکا و دیگر کشورها را به دنبال خواهد داشت.

چین با رد اتهامات آمریکا ادعا می کند که واشنگتن در امور منطقه مداخله می کند و به دنبال تنش زایی در دریای جنوبی چین است.

دریای جنوبی چین منطقه ای استراتژیک محسوب می شود و محل اختلاف بین چین، آمریکا و برخی کشورهای دیگر منطقه است و تنش بر سر آن پس از آن بالا گرفت که چین اقدام به ساخت جزایر مصنوعی روی صخره های مرجانی این دریا کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ بهره در ترکیه به بالاترین سطح در ۲۰ سال گذشته رسید

تنش در روابط برلین و پکن؛ استفاده از کلمه «دیکتاتور» باعث احضار سفیر آلمان شد

رکورد تازه حضور نیروهای نظامی چین اطراف تایوان؛ تایپه: ۱۰۳ هواپیمای چینی را شناسایی کردیم