پایان سفر اروپایی وزیر خارجه ایران

پایان سفر اروپایی وزیر خارجه ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، سفر خود به چهار کشور اروپایی را که عصر یکشنبه ۹ خردادماه با حضور در لهستان آغاز کرده بود، پس از دیدار از فنلاند، سوئد و لتونی، روز پنجشنبه ۱۳ خرداد به این سفر پایان داد.

مضمون سفر چهار روزه آقای ظریف، علاوه بر همکاری های دو جانبه سیاسی در مسائل منطقه ای و بین المللی، توسعه همکاری های اقتصادی و بازرگانی با این کشورها بویژه حمایت دولت ها از همکاری های بیشتر در بخش خصوصی بود.

در این سفر یک هیات ۶۰ نفره شامل بازرگانان و مدیران شرکت های بخش خصوصی و رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران وزیر خارجه را همراهی می‌کردند. در لهستان یک همایش تجاری بین دو کشور برگزار و در جریان آن موافقت نامه‌هایی در زمینه همکاری با شرکت های بزرگ لهستانی به امضا رسید. محمد جواد ظریف سه شنبه شب با شرکت در همایش اقتصادی فنلاند-ایران گفت: «ایران کشوری تواناست و بر موانع بانکی موجود نیز فائق می‌آید. ایرانیان با قوت و عزم راسخ وارد حوزه اقتصاد و سرمایه گذاری شده‌اند و این به نفع دنیا و همسایگان است.»

در اين همايش كه با حضور بازرگانان ايرانى و فنلاندى برگزار شد، نخست وزير اسبق فنلاند، روساى اتاق بازرگانى ايران و فنلاند، معاون بين الملل بانك مركزى ايران و معاون وزير امورخارجه فنلاند سخنرانى و در مورد رفع مشکلات بانکی ابراز اطمینان كردند و از آغاز همکاری بانک دانمارکی دانسکا بانک، با بانک های ایرانی خبر دادند.

در سفر وزیر خارجه ایران به سوئد و دیدار با مقامات این کشور بر ضرورت بهبود وضع حقوق بشر در ایران نیز تاکید شد. به گزارش سایت انتخاب، آقای ظریف در پاسخ به این مساله با بیان اینکه: آماده ورود به گفت‌وگو با اروپا در مسائل حقوق بشری هستم، تصریح کرد: «به خانم موگرینی نیز گفتم که این گفت‌وگوها دو‌طرفه خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرگس محمدی همزمان با برگزاری مراسم اهدای جایزه صلح نوبل «اعتصاب غذا» می‌کند

فهرست پربازدیدترین مقالات ویکی‌پدیا در سال ۲۰۲۳؛ چت جی‌پی‌تی یکه‌تاز شد

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی از تجاوز به عنوان ابزار سرکوب معترضان «زن، زندگی، آزادی» استفاده کرد