Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایران کماکان به تعهدات هسته‌ای خود پایبند است

ایران کماکان به تعهدات هسته‌ای خود پایبند است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای روز جمعه در دومین گزارش خود درباره اجرای برجام اعلام کرد که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ آژانس در گزارش خود به ویژه تاکید کرده است که ایران در ماه‌های گذشته اورانیوم را بیش از حد مجاز غنی‌سازی نکرده و تعهدات خود را درباره رآکتور آب سنگین زیر پا نگذاشته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که یک نهاد مستقل وابسته به سازمان ملل متحد است، مسئولیت نظارت بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ را بر عهده دارد. در گزارش جدید این نهاد بین‌المللی تصریح شده است که میزان اورانیوم غنی شده ایران از ۳۰۰ کیلوگرم تجاوز نکرده است. به علاوه ذخیره آب سنگین این کشور هم از حد مجاز ۱۵۰ تن بیشتر نشده است.

Iran's uranium stockpile stays within limit set by nuclear deal: IAEA https://t.co/TrIvjDLW1Tpic.twitter.com/T6ASVhnZSq

— Reuters World (@ReutersWorld) May 27, 2016

در ماه گدشته خبر توافق واشنگتن و تهران برای فروش ۲۰ تن آب سنگین ایران به ایالات متحده منتشر شد. با این حال مجلس نمایندگان آمریکا در جریان بررسی متمم لایحه بودجه دولت برای وزارت انرژی این برنامه را رد کرده است. در نخستین واکنش، عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه و از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران، این تصمیم مجلس نمایندگان را «بی‌اهمیت» توصیف کرد.

مقام‌های ایرانی می‌گویند برای فروش آب سنگین با یک “کشور دیگر” هم در حال مذاکره هستند.

ایران در ماه‌های گذشته با اشاره به وفاداری خود به مفاد توافق هسته‌ای از کشورهای گروه ۱+۵ و به ویژه آمریکا خواسته است تا نگرانی‌های شرکت و بانک‌های بین‌المللی را در رابطه با ورود به بازار داخلی، برطرف کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند