وداع مردم وهنرمندان با پرویز کلانتری نقاش خاطره‌ها+ گزارش تصویری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وداع مردم وهنرمندان با پرویز کلانتری نقاش خاطره‌ها+ گزارش تصویری

مراسم تشییع پیکر پرویز کلانتری، از نقاشان نوگرای ایران، سوم خردادماه با حضور هنرمندان رشته‌های مختلف هنری و علاقه‌مندان او و نیز با حضور معاون امور هنری وزارت ارشاد و مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی، در مقابل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

پرویز کلانتری ۳۱ اردیبهشت‌ماه در سن ۸۵ سالگی و درپی عارضه مغزی و قلبی که در سال ۱۳۹۳ برایش رخ داد، درگذشت.

پرویز کلانتری متولد یکم فروردین ۱۳۱۰، نقاش، طراح، نویسنده و روزنامه‌نگار بود. او در سال ۱۳۳۰ وارد دانشکده هنرهای زیبای تهران شد و در سال ۱۳۳۸ در رشته هنرهای تجسمی دانش‌آموخته شد. آشنایی کلانتری با همایون صنعتی‌زاده موجب راهیابی او به مؤسسه انتشاراتی فرانکلین، ناشر کتاب‌های درسی و نشریه پیک شد. به این ترتیب او به تصویرگری کتاب‌های درسی روی آورد.

از آثار آقای کلانتری که خیلی‌ها با آن خاطره دارند می‌توان به طرح «چوپان دروغگو» یا «لاک‌پشت و مرغابی‌ها» در کتاب‌های درسی اشاره کرد. طرح روی جلد کتاب فارسی دوم دبستان نیز از او بود.

کلانتری از سال ۱۳۵۳ کشیدن نقاشی‌های کاهگلی را شروع کرد و هم اکنون بسیاری او را با تابلوهای کاهگلی‌اش می‌شناسند. تابلوهایی که زندگی مردمان کویر و ساحل را نشان می‌دهد.

در مراسم تشییع این هنرمند چهره‌هایی مانند کامبیز درم‌بخش، رضا نامی، سیروس ابراهیم‌زاده، ایرج اسکندری، علی فرامرزی، جمال‌الدین اکرمی، حسین محجوبی، خسرو سینایی، حبیب‌ آیت‌اللهی، عباس مشهدی‌زاده، بهزاد شیشه‌گران، علی شیرازی، علی‌اکبر صادقی، عباس عظیمی، غلامحسین امیرخانی، محمدعلی بنی‌اسدی و … حضور داشتند.

گزارش تصویری فائزه حمیدیا عکاس و خبرنگار آزاد از تهران را که از این مراسم برای یورونیوز ارسال کرده است، ببینید.