درخواست مرکل از اردوغان: ترکیه به تعهداتش عمل کند

درخواست مرکل از اردوغان: ترکیه به تعهداتش عمل کند
نگارش از Euronews

صدر اعظم آلمان در دیدار با رئیس جمهوری ترکیه در استانبول بار دیگر از ترکیه خواست که برای معافیت شهروندانش از ویزای شنگن، به تعهداتش در قبال اتحادیه اروپا عمل…

صدر اعظم آلمان در دیدار با رئیس جمهوری ترکیه در استانبول بار دیگر از ترکیه خواست که برای معافیت شهروندانش از ویزای شنگن، به تعهداتش در قبال اتحادیه اروپا عمل کند.

یکی از شرطهای مهم اتحادیه اروپا، اصلاح قانون ضدتروریسم ترکیه است که به اعتقاد بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا دولت ترکیه به بهانه مبارزه با تروریسم، به وسیله آن گروه هایی مثل کردها را سرکوب می کند.

خانم مرکل همچنین از تصمیم جدید پارلمان ترکیه مبنی بر لغو مصونیت پارلمانی نمایندگان این کشور انتقاد کرد.

حدود یک ماه قبل و با وجود مخالفت بعضی از کشورهای اروپایی، کمیسیون اروپا اعلام کرد که با ورود آزادانه شهروندان ترکیه ای به کشورهای شنگن موافق است و از پارلمان اروپا خواست که مسیر معافیت ویزای شنگن برای شهروندان ترکیه را هموار کند.

در آن زمان شرطهایی برای اعطای این امتیاز به ترکیه تعیین شد.

تسریع بررسی درخواست ترکیه برای لغو ویزای شنگن بخشی از توافقنامه بین دولت این کشور و اتحادیه اروپا بر سر مهاجران سوری بود. بر اساس این توافقنامه ترکیه پذیرفت که همه مهاجران غیرقانونی را که از اول فروردین از ترکیه به جزایر یونان رفته بودند و درخواست پناهندگی آنها رد شده بود، بپذیرد. از طرفی به ازای هر یک پناهجوی سوری که به ترکیه بازگردانده می شود، اتحادیه اروپا باید یک پناهجوی سوریه ای را که در ترکیه با درخواست پناهندگیش موافقت شده است، اسکان دهد.

مطالب مرتبط