رقابت شانه به شانۀ نامزدهای مستقل و راستگرا در اتریش

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رقابت شانه به شانۀ نامزدهای مستقل و راستگرا در اتریش

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در اتریش روز یکشنبه برگزار شد و نتایج اولیه حاکی از رقابت تنگاتنگ نامزدهای این انتخابات دارد. نظرسنجی های پیش از این انتخابات از پیشتازی نوربرت هوفر، نامزد راستگرای اتریش نسبت به الکساندر واندربلن حکایت داشت.

یکی از هواداران حزب راستگرای آزادی با ابراز امیدواری برای پیروزی نوربرت هوفر، نامزد این حزب می گوید: «این یک پیروزی بزرگ است، ما تا همینجا هم کارهای زیادی کرده ایم، کارهایی بزرگ تر از آنچه که بتوان باور کرد. حتی اگر واندربلن در این انتخابات ببرد بازهم یک موفقیت بزرگ برای نوربرت هوفر خواهد بود.»

به گفتۀ خبرنگار یورونیوز از وین با وجود اینکه آرای رسمی و نهایی روز دوشنبه اعلام خواهد شد اما طرفداران حزب راستگرای آزادی از هم اکنون پیروزی نامزد خود را جشن گرفته اند و منتظر پایان یافتن شمارش همۀ آرا نشده اند.

شمارش آرا تا شامگاه یکشنبه از تفاوت یک درصدی میان نامزد مستقل و نامزد راستگرا خبر می داد.

در صورت پیروزی نوربرت هوفر در این انتخابات، این نخستین بار از سال ۱۹۴۵ به اینسو خواهد بود که فردی از حزب راستگرا ریاست جمهوری در این کشور را در اختیار می گیرد. این امر می تواند به روی قدرتمند شدن دیگر احزاب راستگرا در پارلمان اروپا مانند جبهۀ ملی فرانسه تاثیر بگذارد. حزب مردم آزادی در اتریش بشدت مخالف حضور مهاجران در این کشور است و تلاش دارد قوانین مهاجرت به این کشور را سخت تر کند.