نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری اتریش شکست خورد

نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری اتریش شکست خورد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

الکساندر وان دربلن، نامزد مستقل و مورد حمایت حزب سبزهای اتریش در رقابتی تنگاتنگ با نوربرت هوفر، نامزد حزب آزادی این کشور موفق به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری…

آگهی

الکساندر وان دربلن، نامزد مستقل و مورد حمایت حزب سبزهای اتریش در رقابتی تنگاتنگ با نوربرت هوفر، نامزد حزب آزادی این کشور موفق به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری شد.

رئیس جمهوری منتخب اتریش در سخنانی خطاب به مردم کشورش از لزوم اتحاد آنها همزمان با پایان دوران کارزار انتخاباتی سخن گفت.

الکساندر وان دربلن گفت: «فکر می کنم می توانیم این نتیجه فشرده را به این شکل تعبیر کنیم: ما همه با یکدیگر برابر هستیم. نیمی از کشور به اندازه نیمه دیگر اهمیت دارد. می توانم بگویم که شما همان قدر مهم هستید که من مهم هستم و من هم همان اندازه اهمیت دارم که شما اهمیت دارید. ما با یکدیگر اتریش زیبا را تشکیل می دهیم.»

بنا به اعلام وولفگانگ سوبوتکا، وزیر کشور اتریش، الکساندر وان دربلن موفق به کسب ۵۰.۳ درصد آرا شده و در مقابل نوربرت هوفر، نامزد حزب آزادی ۴۹.۷ درصد آرا را کسب کرده است.

نوربرت هوفر که دارای گرایش راست افراطی است، ضمن پذیرش شکست خود در انتخابات گفت که از این نتیجه غمگین شده است. او همچنین از هواداران خود تشکر کرد.

یکی از موضوعات مطرح در جریان کارزار انتخاباتی موضوع پناهجویان بود. الکساندر وان دربلن یک مهاجرزاده است و پدری روس و مادری استونیایی دارد. والدین وی به عنوان پناهجو وارد اتریش شده بودند. در مقابل، نوربرت هوفر طرفدار سیاستی سختگیرانه در قبال پناهجویان بود.

نوربرت هوفر در صورت پیروزی در انتخابات تبدیل به اولین رهبر یک کشور عضو اتحادیه اروپا می شد که دارای گرایش راست افراطی است.

مقام ریاست جمهوری در اتریش یک مقام تشریفاتی محسوب می شود، با این وجود رئیس جمهوری دارای قدرتهای ویژه ای از جمله انحلال کابینه است.

انتخابات روز یکشنبه، اختلافات شدید موجود در جامعه اتریش و میان مردم طبقات مختلف آن را برجسته کرد. الکساندر وان دربلن در ۹ شهر از ۱۰ شهر اصلی اتریش دارای برتری بود و نوربرت هوفر بیشتر رای مناطق روستایی را در اختیار داشت.

اتریش با هشت و نیم میلیون نفر جمعیت یک کشور نسبتا مرفه با نرخ بیکاری پایین است اما طی سالهای اخیر بطور بی سابقه ای به یکی از مقاصد اصلی پناهجویانی از آفریقا و خاورمیانه تبدیل شده است. همین امر باعث شد که بطور قابل توجهی بر شمار طرفداران سیاستهای ضدمهاجرت در این کشور افزوده شود.

الکساندر وان دربلن ۷۲ ساله، جانشین هانتس فیشر رئیس جمهور فعلی اتریش می شود و در روز هشتم ژوئیه به طور رسمی سمت ریاست جمهوری را برعهده خواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتریش در انتظار اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری

فان در بلن، آخرین امید مخالفان راستگرایان افراطی در اتریش

صدراعظم سابق اتریش به اتهام «بیان اظهارات نادرست» در پرونده فساد به دادگاه احضار شد