کابل مرگ ملا اختر را تایید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از امید لهبی
کابل مرگ ملا اختر را تایید کرد

دولت افغانستان مرگ ملا اخترمحمد منصور، رهبر طالبان را تایید کرد. خودروی ملا اختر روز شنبه در خاک پاکستان هدف حمله پهبادهای ارتش آمریکا قرار گرفت.

به اعتقاد ایالات متحده سریعترین راه برای صلح این است که روند آشتی در افغانستان توسط خود افغان ها هدایت و رهبری شود. منصور تهدیدی برای تلاش ها جهت پایان دادن به خشونت ها بود.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده که در میانمار به سر می برد در واکنش به این حمله، ملا اختر منصور را تهدیدی علیه نیروهای افغان و آمریکایی و نیز غیرنظامیان افغانستان خواند و از او به عنوان مانعی برای پیشبرد مذاکرات صلح یاد کرد.

وی افزود: «این حمله پیامی روشن به جهان بود. اینکه ما در کنار شرکای افغانمان که می خواهند کشوری با ثبات تر، متحدتر، امن تر و خوشبخت تر بنا کنند ایستاده ایم. ایالات متحده معتقد است که سریعترین راه برای صلح این است که روند آشتی در افغانستان توسط خود افغان ها هدایت و رهبری شود. منصور تهدیدی برای تلاش ها جهت پایان دادن به خشونت ها بود.»

همزمان با اعلام این خبر، امیدها برای پیشرفت گفتگوهای صلح در افغانستان نیز تقویت شده است. یکی از شهروندان کابل در واکنش به مرگ ملا اختر گفت: «بسیار احساس خوشی است. به خاطر اینکه وقتی آنها نفر تربیت می کنند و می آورند داخل افغانستان می کنند، به خصوص نوجوانان ما را، طفلان ما را از خانه می برند به خاطر یک لقمه نان.»

همزمان نفیس زکریا، وزیر امور خارجه پاکستان خواستار توضیح آمریکا درباره حمله اخیر شد. وی ضمن دعوت از طالبان برای بازگشت به میز مذاکره تاکید کرد که راه حل نظامی گزینه مناسبی برای پایان جنگ در افغانستان نیست.