استعفای وزیر دفاع و ترمیم کابینه اسرائیل

استعفای وزیر دفاع و ترمیم کابینه اسرائیل
نگارش از Euronews

با استعفای موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور در صدد جایگزینی او با آویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل، خانه ما» بر آمده…

با استعفای موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور در صدد جایگزینی او با آویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل، خانه ما» بر آمده است. این حزب راستگرای افراطی شش نماینده در پارلمان اسرائیل دارد، و پیوستن آن به دولت ائتلافی نتانیاهو می تواند پشتوانه پارلمانی دولت را تقویت کند. دولت نتانیاهو در حال حاضر متشکل از پنج حزب و دارای ۶۱ نماینده از جمع ۱۲۰ نماینده در پارلمان اسرائیل است.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو در تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن اختلافات خود با وزیر دفاع مستعفی گفته است: «ترمیم کابینه ناشی از جو بی اعتمادی بین ما نیست. این کار به خاطر نیاز ما به فراگیرتر کردن دولت است تا ثبات کشور اسرائیل، با توجه به چالشهای جدی پیش رو، تأمین شود. من فکر می کنم اگر از موشه یعلون خواسته نشده بود که از وزارت دفاع استعفا دهد و به وزارت خارجه برود، این به گفته او جو بی اعتمادی بین ما شکل نمی گرفت و او کابینه را ترک نمی کرد.»

موشه یعلون پیشتر علت استعفای خود را وجود جو بی اعتمادی و اختلاف نظر اساسی با نتانیاهو اعلام کرده و گفته بود: «در کمال تأسف، این اواخر اختلاف نظر شدیدی با نخست وزیر، بعضی از اعضای کابینه، و بعضی از قانونگذاران بر سر مسائل اساسی و روند کار رسمی پیدا کرده بودم.»

جانشین احتمالی او، آویگدور لیبرمن، که قبلاً دو بار به عنوان وزیر امور خارجه در دولتهای ائتلافی به رهبری نتانیاهو حضور داشته، از سیاستمداران به شدت تندروی اسرائیلی است که به مخالفت با امتیازدهی به فلسطینیان و بی اعتنایی به مذاکرات صلح خاورمیانه شهرت دارد. در صورت پیوستن او به دولت، کابینه نتانیاهو گرایش محافظه کارانه تری پیدا کرده، و ازسرگیری مذاکرات صلح سخت تر خواهد شد.

مطالب مرتبط