Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رای اولیه پارلمان ترکیه به حذف مصونیت قضایی نمایندگان

رای اولیه پارلمان ترکیه به حذف مصونیت قضایی نمایندگان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) در ترکیه توانست در رای گیری اولیه ای که روز سه شنبه ۱۷ مه انجام شد، حمایت پارلمان این کشور را برای حذف مصونیت قضایی نمایندگان به دست…

آگهی

حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) در ترکیه توانست در رای گیری اولیه ای که روز سه شنبه ۱۷ مه انجام شد، حمایت پارلمان این کشور را برای حذف مصونیت قضایی نمایندگان به دست آورد. حربه ای که به نظر مخالفان دولت کنونی، برای حذف مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور استفاده می شود.

به این ترتیب دادستان می تواند قانونگذاران طرفدار کردها یا نمایندگان مخالف را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

در حال حاضر ۱۳۸ نماینده که ۵۰ نفر آنها عضو حزب دموکراتیک خلق ها هستند یعنی حزبی که مدافع حقوق کردهاست، در معرض پیگرد قضایی قرار دارند.

پیش از این رئیس جمهوری ترکیه از دادستان خواسته بود اعضای حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) را به دلیل ارتباطشان با حزب ممنوعه کارگران کردستان، تحت پیگرد قانونی قرار دهد؛ اتهامی که از سوی این حزب رد شده است.

رای گیری نهایی در این زمینه روز جمعه در پارلمان انجام خواهد شد.

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق ها گفت: «حذف مصونیت نمایندگان با این ساختار، کشور را به سمت کودتا و برقراری رژیم دیکتاتوری هدایت خواهد کرد. این لایحه تصویب خواهد شد اما ما پیشنهادهای اساسی در زمینه امنیت داشتیم و آنها آن را نپذیرفتند.»

اما حزب راستگرای حرکت ملی (MHP) از احزابی بود که برای حمایت از این لایحه چراغ سبز نشان داد.

دولت باغچه لی، رهبر این حزب گفت: «این تصمیم روز جمعه نهایی می شود. هیچکس نباید از پس دادن حساب اعمالش بترسد. آنهایی که تروریستها را ستایش می کنند و موجب ترس و ارعاب در پارلمان می شوند، باید بهای خیانتهایشان را بپردازند.»

پیش از این در اوایل ماه مه، بحث درباره این لایحه منجر به نزاع میان نمایندگان حزب حاکم یعنی عدالت و توسعه و حزب دموکراتیک خلق ها شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت

آتش‌سوزی‌های یونان؛ تلاش آتش‌نشانان برای نجات صومعه‌ای در نزدیکی آتن

نوجوان ترکیه‌ای برای اردوغان «سبیل هیتلری» کشید و به زندان افتاد