Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هاشمی: کاندیدای ریاست مجلس خبرگان نمی‌شوم

هاشمی: کاندیدای ریاست مجلس خبرگان نمی‌شوم
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران که در انتخابات مجلس پنجم خبرگان رهبری منتخب اول پایتخت شد در مصاحبه با سایت آفتاب گفته است بنا ندارد کاندیدای ریاست خبرگان شود. آقای رفسنجانی چهارشنبه گفت: «همین که در خبرگان باشم، خوب است.»

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره محتمل‌ترین گزینه برای ریاست مجلس خبرگان گفت: در مورد ریاست خبرگان هم هرگونه که نمایندگان خبرگان تصمیم بگیرند، انتخاب خواهد شد.

رفسنجانی افزود: اولا فضای خبرگان در آینده با تغییر چند‌نفر مثل سابق خواهد بود که سالی دوبار اجلاس رسمی و در هر اجلاس چند سخنرانی داشتند. در مورد ریاست خبرگان هم هرگونه که نمایندگان خبرگان تصمیم بگیرند، انتخاب خواهد شد. من که فعلا بنا ندارم خودم را برای ریاست مطرح کنم. برای اینکه الان در همین‌جا کار‌های زیادی داریم. در آنجا نیاز نیست که انسان رئیس باشد و همین که در خبرگان باشم، خوب است.


اصول‌گرایان خواهان ریاست جنتی یا صادق آملی لاریجانی بر مجلس خبرگان هستند.

چه کسی رئیس مجلس خبرگان می‌شود؟

ریاست دوره چهارم مجلس خبرگان ایران تا سال ۱۳۸۶ برعهده آیت‌الله مشکینی بود. با درگذشت وی هاشمی رفسنجانی توانست بر کرسی ریاست مجلس خبرگان تکیه بزند. وی در سال ۸۹ ردای ریاست مجلس را به مهدوی کنی واگذار کرد و با درگذشت آقای کنی، محمد یزدی، از اصول‌گرایان تندرو به ریاست رسید. ریاست یزدی تا پایان چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری ادامه داشت تا اینکه وی در پنجمین دوره خبرگان موفق به ورود به این مجلس نشد.

در همین حال گمانه‌زنی پیرامون رئیس جدید مجلس خبرگان در رسانه‌ها ادامه دارد. مرتضی مبلغ، معاون وزارت کشور دولت اصلاحات درباره ریاست هاشمی گفت: «بعید می‌دانم که هاشمی کاندیدای ریاست مجلس خبرگان شود. تغییر و تفاوت در مجلس خبرگان و ریاست آن، الزاما به این معنی نیست که حتما هاشمی رئیس شود، البته که اگر وی رئیس مجلس خبرگان شود، امر مطلوب و بسیار مناسبی است؛ اما با توجه به جوانب امر، احساس بنده این است که هاشمی کاندید ریاست نمی‌شود اما به هر حال در ریاست مجلس خبرگان تحول مثبت‌تر و سازنده تری اتفاق خواهد افتاد.»

مبلغ افزود: احساس می‌کنم که هاشمی ترجیح می‌دهد که تحول مثبت و سازنده در مجلس خبرگان، در حوزه ریاست، توسط فرد مناسب دیگری رخ دهد.


سایت‌های نزدیک به دولت نوشته‌اند ابراهیم امینی، محمود هاشمی شاهرودی، امامی کاشانی و حسن روحانی گزینه های نزدیک به هاشمی هستند که احتمال ریاست آنها در مجلس خبرگان رهبری محتمل است.

سایت‌های نزدیک به دولت در گمانه‌زنی‌هایی پیرامون رئیس مجلس خبرگان پنجم نوشته‌اند: ابراهیم امینی، محمود هاشمی شاهرودی، امامی کاشانی و حتی حسن روحانی گزینه هایی هستند که احتمال ریاست آنها در مجلس خبرگان رهبری محتمل است. افرادی که پیشتر نیز در لیست «خبرگان مردم» قرار گرفته اند و مورد حمایت هاشمی نیز بوده اند و این احتمال وجود دارد که مورد حمایت وی برای دست یابی به کرسی ریاست مجلس نیز قرار گیرند.

سایت‌های اصول‌گرا اما در گمانه‌زنی‌هایی نوشته‌اند به احتمال زیاد احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان رئیس مجلس خبرگان خواهد شد. این سایت‌ها همچنین از احمد خاتمی و احمد علم الهدی، و صادق آملی لاریجانی نام برده‌اند.

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان، همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی روز هفتم اسفند سال گذشته برگزار شد و هاشمی رفسنجانی توانست با فهرست منسوب به خود، معروف به «خبرگان مردم» پیروز این انتخابات باشد. محمد تقی مصباح یزدی و محمد یزدی از ورود به خبرگان پنجم بازماندند و احمد جنتی نیز مقام شانزدهم را بدست آورد. قرار است روز چهارم خرداد ماه سال جاری مجلس خبرگان پنجم آغاز به کار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است