دولت افغانستان در آستانه صلح با حکمتیار

دولت افغانستان در آستانه صلح با حکمتیار
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت افغانستان و «حزب اسلامی»، جریان سیاسی متبوع گلبدین حکمتیار در آستانه رسیدن به یک توافق جامع هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز چهارشنبه یک مقام بلندپایه حزب اسلامی که نخواست نامش فاش شود در این‌باره گفت: «کابل و حزب اسلامی در مورد اکثر موارد یک معاهده صلح، به توافق رسیده‌ اند. ما به امضای این موافقت‌نامه بسیار نزدیکیم.»

موافقت‌نامه صلح دولت با حزب اسلامی هنوز از قالبِ یک طرح فراتر نرفته است با این حال اظهار نظرهای چند مقام عالی‌رتبه نشانگر پیرفت مذاکرات است.

ارگ ریاست جمهوری، اعلام کرده که یک توافق ۲۵ ماده در روزهای آینده منتشر خواهد شد. خبرگزاری فرانسه به نسخه‌ای از پیش‌نویس این موافقت‌نامه دست یافته است. به گزارش این منبع خبری، بر اساس مفاد این موافقت‌نامه دولت افغانستان زندانیان «حزب اسلامی» را آزاد خواهد کرد و برای دیگر اعضای آن فرمان عفو عمومی نظامی و سیاسی صادر می‌شود. به‌علاوه گلبدین حکمتیار، رهبر این حزب – که چندین سال است به صورت مخفی زندگی می‌کند- می‌تواند دو یا سه محل به عنوان اقامتگاه در افغانستان داشته باشد و دولت، امنیت وی را تضمین خواهد کرد. در مقابل، اعضای حزب اسلامی موظفند سلاح خود را تسلیم کرده و به قانون اساسی پایبند باشند.

Khan says draft agreement on peace with Hizb-e-Islami is in three sections and 26 articles #Afghanistan

— TOLOnews (@TOLOnews) May 18, 2016

حزب اسلامی افغانستان کماکان از سوی ایالات متحده آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود. با وجود فعالیت‌های این گروه علیه دولت افغانستان در سال‌های گذشته، اخبار تحرکات حزب اسلامی همواره در سایه حملات سازمان‌یافته طالبان قرار داشت.

شاه حسین مرتضوی، یکی از سخنگویان ارگ ریاست جمهوری بدون اشاره به تاریخ احتمالی امضای این موافقت‌نامه صلح گفت: «رئیس‌جمهور اشرف‌غنی طرح موافقت‌نامه را مطالعه (بررسی) می‌کند.»

حزب اسلامی افغانستان در سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای به صورت تلویحی هواداران خود را به حمایت از جنگجویان داعش در برابر طالبان فراخواند.

محمدخان، یکی از معاونان دکتر عبدالله عبدالله (رئیس هیات اجرایی) نسبت به احتمال انعقاد موافقت‌نامه صلح میان حزب اسلامی افغانستان و دولت این کشور، ابراز خوشبینی کرده و گفته است که از چنین توافقی حمایت می‌کند. وزارت خارجه آمریکا هم خوشبینی خود را نسبت به چشم‌انداز صلح در آینده نزدیک در افغانستان اعلام کرده است.

حزب اسلامی افغانستان در سال ۲۰۱۳ مسئولیت یک بمب‌گذاری را بر عهده گرفت که به مرگ ۱۵ نفر از جمله ۵ آمریکایی منجر شد.

بسیاری در افغانستان کماکان خواستار محاکمه جنگ‌سالاران درگیری‌های دهه نود میلادی هستند. سیما سمر، مدیر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید: «ما مخالف فرهنگ بی‌کیفری هستیم. هیچکس نمی‌تواند حقوق مردم افغانستان را نقض کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای طالبان در حمله شبانه دو عضو داعش را در کابل از پای درآوردند

نتانیاهو: توافق احتمالی آتش‌بس فقط حمله نظامی به رفح را به تعویق می‌اندازد

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند