Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توافق قدرت های جهانی بر سر تقویت توان نظامی دولت وحدت ملی در لیبی

توافق قدرت های جهانی بر سر تقویت توان نظامی دولت وحدت ملی در لیبی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رهبران قدرت های جهانی بر سر تقویت قوای نظامی دولت وحدت ملی در لیبی به توافق رسیدند. به موجب این توافق، استثنائا شورای ریاست جمهوری لیبی از تحریم های

آگهی

رهبران قدرت های جهانی بر سر تقویت قوای نظامی دولت وحدت ملی در لیبی به توافق رسیدند. به موجب این توافق، استثنائا شورای ریاست جمهوری لیبی از تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد معاف می شود. تهدید های داعش بار دیگر موجب نزدیکی مواضع جامعه بین الملل در منطقه شد.

این توافق در جریان دیدار روز دوشنبه وزیران خارجه اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا و کشورهای منطقه در وین حاصل شد؛ آنها در این دیدار بر سر آشفتگی ناشی از اختلافات سیاسی و تهدیدهای گروه های افراطی در لیبی گفت و گو کردند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا درباره توافق مذکور گفت: «جامعه بین الملل از معافیت شورای ریاست جمهوری لیبی از تحریم تسلیحاتی سازمان ملل حمایت می کند. آنها به کمک تسلیحات مورد نیاز با داعش و دیگر گروه های تروریسیت مبارزه خواهند کرد.»

فائز سراج، نخست وزیر دولت وحدت ملی که تحت حمایت سازمان ملل متحد است نیز خواستار کمک جامعه بین الملل شد. او گفت: «ما از جامعه بین الملل حواستار کمک هستیم. ما نه مداخله نظامی بلکه کمک بین المللی برای آموزش و تجهیز نیروها و جوانان مان را خواستاریم.»

مبارزه با گروه های تندرو در دو جبهه در لیبی دنبال می شود: نیروهای دولت وحدت ملی به نخست وزیری فایز سراج که یک ماه پیش در طرابلس پایتخت لیبی قدرت را در اختیار گرفت و نیروهای دولت موازی، به رهبری خلیفه حفتر که در شرق کشور و طبرق مستقر است.

دیدار رهبران قدرتهای جهانی در وین در حالی صورت می گیرد که پیکارجویان داعش درصدد پیشروی به سمت غرب شهر سرت هستند که از ژوئن گذشته در کنترل آنهاست. نیروهای داعش در این پیشروی منطقه ای موسوم به ابوقرین در یکصد کیلومتری سرت را از دست نیروهای دولتی خارج کردند.

جامعه بین الملل امیدوار است که دولت وحدت ملی بتواند ثبات را به لیبی (که از زمان سرنگونی معمر قذافی در هرج و مرج و آشفتگی به سر می برد) بازگرداند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی

تصاویر سرباز آمریکایی که به دیدار دوست دختر روس شتافت؛ پنتاگون: قوانین ارتش را هم زیر پا گذاشته است

«رکوردشکنی» صادرات نظامی اسرائیل؛ مشتریان کدام کشورها هستند؟