جشن بیست و پنجمین سالگرد تأسیس «مدیا»، در جشنواره کن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جشن بیست و پنجمین سالگرد تأسیس «مدیا»، در جشنواره کن

همزمان با برگزاری شصت و نهمین جشنواره سینمایی کن، سازمان «مدیا» بیست و پنجمین سالگرد تأسیس خود را در محل برگزاری این جشنواره جشن گرفت. این سازمان را اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۱ برای حمایت از سینمای اروپا تأسیس کرد.

گونتر اوتینگر، رئیس کمیسیون «اقتصاد و جامعه دیجیتالی» در اتحادیه اروپا در این باره می گوید: «به نظر من، این سازمان در کار خود موفق بوده است. ما هرسال صد میلیون یورو برای حمایت مالی از سینمای اروپا هزینه می کنیم تا واقعیات و تنوع فرهنگی کشورهای اروپایی را زیر چتر اتحادیه اروپا به نمایش بگذاریم. من از این بابت خوشحال ام.»

در بیست و پنج سالی که از تأسیس «مدیا» می گذرد، این سازمان بالغ بر دو میلیارد و چهارصد میلیون یورو در بخش صنایع سرگرمی اروپا سرمایه گذاری کرده، و مسئولیت تهیه و تولید هزاران فیلم در اروپا و توزیع آنها در سراسر دنیا را بر عهده داشته است.

کوستا گاوراس، فیلمساز یونانی – فرانسوی نیز به موفقیت و اهمیت این سازمان اذعان می کند. او می گوید: «مدیا کار درخشانی می کند. فیلمهای اروپایی بیشتری در همه کشورهای اروپایی تولید می شوند، و اینها در جشنواره کن و دیگر جشنواره های سینمایی دنیا به نمایش در می آیند.»

پیر لکور، مدیر جشنواره کن، نیز می گوید: «ما عاشق فیلم اروپایی هستیم. شما باید یک قدیس اسپانیایی، یک فرانسوی تمام عیار، و یک انگلیسی افسانه ای باشید تا بتوانید چنین فیلمی بسازید. این فیلم اروپایی است.»

در جشنواره کن امسال، ده فیلم از بیست و یک فیلم حاضر در بخش رقابتی از حمایتهای مالی «مدیا» برخودار بوده اند. «خولیتا»، ساخته پدرو آلمودوار، کارگردان سرشناس اسپانیایی، «من، دنیل بلیک»، ساخته کن لوچ، فیلمساز کهنه کار انگلیسی، و «عمودی ماندن»، ساخته آلن گیرودی، فیلمساز مطرح فرانسوی از جمله این ده فیلم اروپایی اند.

۴۰ فیلم از محصولات سینمایی مورد حمایت «مدیا» تاکنون موفق به دریافت جوایز اصلی جشنواره کن شده اند.