حدود ۱۰۰ نفر از دانشگاه سپاه به سوریه و عراق اعزام شده اند

حدود ۱۰۰ نفر از دانشگاه سپاه به سوریه و عراق اعزام شده اند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نزدیک به ۱۰۰ نفر از نیروهای افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین برای انجام ماموریت‌های «مستشاری»، «مربی‌گری» و «فرماندهی» در سال گذشته به عراق و سوریه اعزام شده اند.

سردار مرتضی صفاری، فرمانده این دانشگاه روز شنبه ۲۵ اردیبهشت/۱۴مه، با اعلام این خبر به خبرگزاری تسنیم گفته است: «تعدادی از این عزیزان پس از انجام ماموریت خود، پس از دو تا سه ماه به کشور بازگشتند و تعدادی دیگر شهید و مجروح شدند. در این میان شماری دیگر از نیروها که مورد نیاز (جبهه مقاومت) بودند، در محل ماموریت خود ماندند.»

ایران حضور نظامی خود در عراق را انکار نمی‌کند. با این حال، کمک‌های مستقیم نظامی تهران به بغداد و اربیل، برخلاف مورد سوریه مناقشه برانگیز نیست.


از زمان تشدید بحران سوریه و افزایش درگیرهای مسلحانه در این کشور در سال ۲۰۱۲، مخالفان بشار اسد ایران را به اعزام نیرو برای کمک به ارتش عربی سوریه متهم می‌کنند. در مقابل مقام‌های ایرانی همواره می‌گویند که حضور نظامی ایران در سوریه صرفا مستشاری است. با این حال در ماه‌های گذشته و به‌ویژه پس از ورود مستقیم روسیه به عرصه جنگ سوریه، ده‌ها تن از داوطلبان سپاه و ارتش در جبهه‌های نبرد این کشور کشته شده اند.

هفته گذشته مقام‌های عالی‌رتبه سپاه خبر کشته شدن دست‌کم ۱۳ نظامی ایران در شهرک خان‌طومان در حومه حلب را تایید کردند. تصرف این منطقه استراتژیک از سوی نیروهای جیش‌الفتح (با محوریت جبهه النصره) در زمان برقراری آتش‌بس موقت در سوریه رخ داد؛ امری که انتقاد شدید گروهی از فرماندهان سپاه و رسانه‌های نزدیک به این نهاد را در پی داشت.

علاوه بر نیروهای نظامی ایرانی، شمار زیادی از شبه نظامیان عمدتا شیعه افغان و پاکستانی سازماندهی شده در تیپ‌های فاطمیون و زینبیون در درگیری‌های سوریه جان خود را از دست داده اند. هفته گذشته رهبر جمهوری اسلامی، با خانواده شماری از کشته‌شدگان تیپ فاطمیون دیدار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است