پارلمان اروپا: قانون ضد تروریسم تغییر نکند ویزا برای ترک ها حذف نمی شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پارلمان اروپا: قانون ضد تروریسم تغییر نکند ویزا برای ترک ها حذف نمی شود

پارلمان اروپا می گوید تا زمانیکه ترکیه تمامی ۷۲ شرط اعلام شده از سوی اتحادیۀ اروپا را نپذیرد و تغییری در برخی از قوانین خود ندهد، درخواست این کشور برای حذف ویزا میان ترکیه و این اتحادیه پذیرفته نخواهد شد. بازنگری در قوانین مبارزه با تروریسم از جمله بندهایی است که پارلمان اروپا به اصلاح آن اصرار می کند.

ولکان بوزکیر، وزیر امور مرتبط با اتحادیۀ اروپا و رئیس هیات مذاکره کنندگان ترک در این باره می گوید: «تغییر قوانین ضد تروریسم در ترکیه کاملا غیرممکن است ضمن آنکه ما باور داریم این قوانین کاملا با استاندارهای اروپایی هماهنگی دارد.»

در همین رابطه قرار بود روز سیزدهم مه نشستی میان ترکیه و اتحادیه اروپا برگزار شود که لغو شده است. مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا دربارۀ بازنگری در قوانین مبارزه با تروریسم، تعریف ترکیه با این اتحادیه را متفاوت می داند و می گوید: «این تفسیر بسیار دور است بعنوان مثال ما معتقدیم برخی از اقدامات صورت گرفته [توسط دولت ترکیه] ارتباط مستقیمی با تروریسم ندارد که می توانم آزادی بیان و آزادی رسانه ها را مثال بزنم.»

طی ماههای اخیر تعدادی از روزنامه نگاران و حتی اعضای حزب دموکراتیک خلق ها که حامی حقوق کردها در این کشور است بازداشت شده و برخی از آنها هنوز در زندان به سر می برند. به موجب اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز در سال گذشته بازداشت روزنامه نگاران در ترکیه ۱۱ درصد افزایش داشته است. ترکیه بعد از چین، مصر، ایران و اریتره بیشترین روزنامه نگاران زندانی را دارد.

حذف ویزا برای شهروندان ترکیه یکی از شرایط این کشور در توافق با اتحادیۀ اروپا بر سر بازگرداندن مهاجران از یونان به اردوگاههای ترکیه بود. رجب طیب اردوغان از عدم بازنگری در این قانون سخن گفته و تهدید کرده است در صورت اصرار از سوی اتحادیه اروپا توافق بر سر مهاجران را اجرا نمی کند.