جنگ در اوکراین؛ همه چیز از یک امضاء آغاز شد

جنگ در اوکراین؛ همه چیز از یک امضاء آغاز شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

اوکراین از آوریل سال ۲۰۱۴ میلادی درگیر جنگ با شورشیان طرفدار روسیه است. جنگی که حدود ۹ هزار و ۳۰۰ کشته برجای گذاشته و بیش از یک و نیم میلیون نفر را آواره کرده است.

درگیری ها بر سر یک امضاء آغاز شد. زمانی که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری وقت اوکراین حاضر به امضای قراردادی که هدف آن نزدیکی این کشور به اتحادیه اروپا بود، نشد.
تصمیم یانوکوویچ برای امضا نکردن توافق همکاری اوکراین با اتحادیه اروپا به تظاهرات گسترده مخالفانش و در نهایت درگیری میان معترضان با نیروهای امنیتی انجامید.

دولت اوکراین پس از چند ماه درگیری سرانجام به برگزاری انتخابات زودهنگام تن داد اما فرار یانوکوویچ از اوکراین برنامه ها را تغییر داد. تمام ساختمان های دولتی به دست مخالفان افتاد و دولتی موقت بر سرکار آمد.

در این زمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای اولین بار بعد از برکناری رئیس جمهور اوکراین و آغاز بحران شبه جزیره کریمه در کنفرانس خبری حاضر شد و از وقوع کودتا در اوکراین سخن گفت. او تاکید کرد که دولت موقت اوکراین برآمده از کودتایی علیه قانون اساسی است.

پس از آن در ۱۶ مارس سال ۲۰۱۴ میلادی همه پرسی برای الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه برگزار شد. سرنوشت کریمه به دست افراد این منطقه سپرده شد که اغلب آنها از طرفداران روسیه هستند. در بخش های شرقی از جمله مناطق مرزی لوهانسک و دونتسک نیز سازماندهی خاصی برای برپایی این همه پرسی برقرار شده بود. در پی الحاق کریمه به روسیه، کی یف از ترس حمله نظامی نیروهای روسیه و شورشیان طرفدار این کشور در مناطق جنوبی مرزهای خود را با استقرار نیروهای نظامی تقویت کرد.

بیست و پنجم ماه مه پترو پروشنکو به عنوان رئیس جمهوری اوکراین برگزیده شد اما با وجود روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید درگیری ها در نواحی شرقی اوکراین و در اطراف فرودگاه دونتسک همچنان ادامه داشت.

ژوئیه سال ۲۰۱۴ میلادی، هواپیمای ام اچ ۱۷ مالزی در مسیر آمستردام هلند به کوالالامپور با ۲۹۸ سرنشین در شرق اوکراین و در نزدیکی مرز روسیه سقوط کرد. تحقیقات نشان داد که دلیل سقوط این هواپیما اصابت موشک ساخت روسیه بوده است.

درپی این اتفاق، روسای کشورهای اروپایی نیز وارد عمل شدند. تحریم های تازه علیه روسیه وضع شد و سران کشورهای اروپایی در نشستی در مینسک تلاش کردند تا راه حلی برای برقراری آتش بس میان میان دو کشور بیابند.

اولین آتش بس در مینسک به امضاء رسید اما زمان برقراری آن چندان طولانی نبود و خیلی زود شکسته شد. ۵ ماه بعد بار دیگر نشستی جدید در میسنک برقرار شد و دو طرف برای برقراری آتش بس به توافق رسیدند اما این بار نیز آتش بس دوام نیاورد.

درگیری میان شورشیان هوادار روسیه و نیروهای نظامی اوکراین همچنان در جریان است و ساکنان مناطق درگیر جنگ در شرایطی بسیار سخت و در ویرانه های ناشی از درگیری ها همچنان به زندگی ادامه می دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قربانیان مینهای ضد نفر در اوکراین

خشونت ناسیونالیستها در جریان برگزاری مراسم دومین سالگرد انقلاب اوکراین

زلنسکی خواستار شتاب در روند اجرایی شدن مصوبه کمک نظامی آمریکا به اوکراین شد