از سرگیری روابط ترکیه و اسرائیل، در انتظار تشکیل دولت جدید در آنکارا

از سرگیری روابط ترکیه و اسرائیل، در انتظار تشکیل دولت جدید در آنکارا
نگارش از Euronews

اسرائیل می گوید از سرگیری روابط بین دولت ترکیه و دولت اسرائیل باید تا زمان تشکیل دولت جدید در ترکیه به تعویق بیفتد. حدود یک ماه قبل مقامهای دو کشور

اسرائیل می گوید از سرگیری روابط بین دولت ترکیه و دولت اسرائیل باید تا زمان تشکیل دولت جدید در ترکیه به تعویق بیفتد.

حدود یک ماه قبل مقامهای دو کشور اعلام کردند که مذاکرات صورت گرفته بزودی نهایی می شود.

اسرائیل با در خواست ترکیه مبنی بر عذرخواهی بابت ماجرای کشتی حامل کمکهای انسانی به غزه و دادن غرامت به خانواده قربانیان موافقت کرده است.

شای کوهن، یکی از مقامهای سفارتخانه اسرائیل در ترکیه می گوید: «همین حالا بین هشتصد تا نهصد کامیون به طور روزانه وارد غزه می شوند. این رقم می تواند در صورت نیاز افزایش پیدا کند. ما خوشحال خواهیم که به ترکیه اجازه بدهیم در این روند نقشی داشته باشد. بنابراین محاصره دریایی اصلا مساله ای نیست. به نظر من ما همین حالا هم ما با مقامهای ترکیه ای در نقطه ای ورای این مسال مورد اختلاف هستیم.»

روابط سیاسی ترکیه و اسرائیل که در دهه نود میلادی به حد بی سابقه ای رسیده بود حدود شش سال قبل و در پی برخورد خشونت آمیز نیروهای اسرائیلی با یک کشتی حامل کمکهای انسانی به نوار غزه سرد شد.

این کشتی هدف حمله نیروهای اسرائیلی قرار گرفت و ده نفر از سرنشینان آن کشته شدند. از طرفی اختلاف نظرهای دیپلماتیک رهبران ترکیه و اسرائیل بر سر مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها این روابط را تیره تر کرد.

مطالب مرتبط