بزرگداشت پیروزی در جنگ جهانی دوم در میدان سرخ مسکو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بزرگداشت پیروزی در جنگ جهانی دوم در میدان سرخ مسکو

مراسم بزرگداشت روز موسوم به «روز پیروزی»، در میدان سرخ مسکو برگزار شد.

در این مراسم هزاران نفر از نیروهای ارتش در مقابل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه رژه رفتند و تازه ترین تجهیزات نظامی از جمله نفربرهای زرهی، تانکها و موشکهای ارتش روسیه به نمایش گذاشته شدند. پرواز نمایشی جنگنده های روس بر فراز میدان سرخ هم از دیگر برنامه های این مراسم بود.

روز پیروزی در روسیه، بزرگداشت پیروزی نیروهای اتحاد جماهیر شوروی علیه ارتش نازی در پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ میلادی است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت: «تاریخ به ما می گوید که صلح به اختیار خودش در جهان حاکم نمی شود. ما امروز بار دیگر با میزان گسترده ای از بی رحمی و خشونت مواجه هستیم. تروریسم تبدیل به یک تهدید جهانی شده است و ما باید آن را شکست دهیم. روسیه آماده است که در کنار کشورهای دیگر از قدرت خود استفاده کند تا سیستم امنیتی جهانی خارج از چهارچوبهای مرسوم تشکیل شود.»

آقای پوتین در شرایطی از یک اتحاد جهانی صحبت می کند که تنشها بین روسیه و ناتو بتازگی اوج گرفته است.

هفته گذشته وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در واکنش به اقدام ناتو، سه واحد نظامی جدید در مرزهای جنوبی و غربی خود مستقر می کند. ناتو در حال بررسی استقرار چهار گردان نظامی در خاک متحدان خود در اروپای شرقی و در نزدیکی مرزهای روسیه است.

پس از این که روسیه حدود دو سال قبل کریمه را ضمیمه خاک خود کرد، تنشهای نظامی بین این کشور و ناتو همزمان با تنشهای سیاسی بالا گرفت. اما مسکو و ناتو در جنگ با داعش یک هدف را دنبال می کنند.