Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

حزب حاکم ترکیه تحت رهبری جدید چگونه خواهد بود؟

حزب حاکم ترکیه تحت رهبری جدید چگونه خواهد بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حزب عدالت و توسعه اعلام کرده است که کنگره ای اضطراری برگزار کند. در این کنگره رهبر جدید حزب انتخاب می شود. با برگزاری این کنگره در تاریخ ۲۲ ماه مه

آگهی

حزب عدالت و توسعه اعلام کرده است که کنگره ای اضطراری برگزار کند. در این کنگره رهبر جدید حزب انتخاب می شود. با برگزاری این کنگره در تاریخ ۲۲ ماه مه دوران رهبری آقای داووداوغلو به پایان می رسد. پس از این تاریخ، دولت و حزب در چه مسیری پیش خواهد رفت؟ ما این سوال را از بورا بایراکتار، خبرنگار خود در استانبول می پرسیم.

نزهت سویم: چرا احمد داووداوغلو تصمیم گرفت که از مقام خود کناره گیری کند؟ جو کنونی حزب عدالت و توسعه چگونه است؟

بورا بایراکتار: در چند هفته اخیر شاهد بودیم که بحث و جدل درباره اختلافات بین رئیس جمهوری و نخست وزیر بروز پیدا کرد. برخی از نشانه حاکی از آن بود که رئيس جمهوری می خواهد با نخست وزیری کار کند که به او نزدیک تر است. منابع خبری نزدیک به رئیس جمهوری می گویند که مهم ترین شکاف بین این دو از آنجا سرچشمه گرفت که وقتی احمد داووداوغلو به عنوان نخست وزیر توسط آقای اردوغان انتخاب شد، قول داد که بر روی دو موضوع تمرکز کند. یکی از آنها کار کردن بر روی عوض کردن سیستم سیاسی به سیستم رئیس جمهوری محور بود. این که افکار عمومی را برای این موضوع آماده کنند و اصلاحاتی را در قانون اساسی اعمال کنند. درباره این مساله نخست وزیر بارها تاکید کرده است که می توان آن را فعلا به تعویق انداخت. دومین مساله این بود که رئیس جمهوری منتظر بود که با افراد مرتبط با فتح الله گولن برخورد جدی صورت بگیرد. مردی که از نظر دولت با شبکه های تروریستی در ارتباط است. منابع خبری می گویند که رئیس جمهوری از میزان پیشرفت در این زمینه راضی نبود.

نزهت سویم: چه اتفاقی در انتظار دولت و حزب عدالت و توسعه است؟ رهبر جدید حزب و چنان که انتظار داریم نخست وزیر جدید، چه کسی خواهد بود؟

بورا بایراکتار: کنگره فوق العاده حزب قرار است برگزار شود و به نظر می رسید که همه بر سر این که چه کسی رهبری را به عهده بگیرد توافق کرده اند. کسی که به رئیس جمهوری نزدیکتر است. آنها همین یک نام را به عنوان نامزد معرفی خواهند کرد.

بعد از انتخاب رهبر حزب، داووداوغلو به عنوان نخست وزیر کناره گیری می کند و مسئولیت تشکیل دولت جدید را به رهبر جدید حزب واگذار می کند. این انتظار وجود دارد که با آمدن رهبر جدید، رئیس جمهوری قدرت بیشتری در کنترل دولت، برگزاری جلسات کابینه خواهد داشت.

نزهت سویم: ما انتظار دیدن چه نوع تغییراتی را در حزب عدالت و توسعه و سیاستهای دولت خواهیم داشت؟ اصلا باید منتظر تغییرات باشیم؟

بورا بایراکتار: در واقع ما نباید انتظار تغییرات زیادی را داشته باشیم. ترکیه از حدود چهارده سال قبل تحت حاکمیت این حزب بوده است. بنابراین ترکیه همچنان در چهارچوب کنونی اداره خواهد شد. چهارچوبی که از سال ۲۰۰۲ و با آمدن اردوغان بر این کشور حاکم بوده است.

از طرفی ما شاهد استعفاهای گسترده، اختلافات عمیق و جبهه گیریهای درون حزبی نخواهیم بود. شاید بتوان گفت حامیان داووداوغلو در حزب توان مخالفت با تصمیم کناره گیری او را نداشتند. اما به نظر می رسد که آنها در نهایت این تصمیم را پذیرفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احمد داوود اوغلو از نخست وزیری ترکیه کنار می رود

شکل‌گیری جهان تُرک با محوریت آنکارا؛ چرا منافع غرب در حمایت از همگرایی ترک‌ها در آسیای مرکزی است؟

ترکیه یک کلیسای دیگر از دوران بیزانس را به‌عنوان مسجد افتتاح کرد