حلب زیر آتش و خون، ادامه مذاکرات بین المللی برای از سرگیری آتش بس در سوریه

حلب زیر آتش و خون، ادامه مذاکرات بین المللی برای از سرگیری آتش بس در سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حملات گسترده مخالفان مسلح دولت سوریه به محله ای در حلب که تحت کنترل نیروهای وابسته به بشار است روز سه شنبه بیمارستانی هدف قرار گرفت. دست کم ۱۹

آگهی

در حملات گسترده مخالفان مسلح دولت سوریه به محله ای در حلب که تحت کنترل نیروهای وابسته به بشار است روز سه شنبه بیمارستانی هدف قرار گرفت. دست کم ۱۹ غیرنظامی از جمله زن و کودک جان باختند. راکت باران این محله دست کم ۸۰ زخمی برجای گذاشته که حالی برخی از آن ها وخیم گزارش شده است.

این حملات پس از آن صورت گرفت که ارتش سوریه مواضع مخالفان مسلح را هدف حمله هوایی قرار دادند. در همین حال ارتش سوریه طی بیانیه ای جبهه نصرت، شاخه القاعده، احرار شام و جیش اسلام را به دست داشتن در حمله به این بیمارستان متهم کرده و هشدار داده که پاسخ مناسبی به آن خواهد داد.

حلب در حالی طی روزهای اخیر شدیدترین خشونت ها را شاهد بوده که گفت و گوها در زمینه از سرگیری آتش بس در سوریه و اطراف شهر حلب در جریان است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی از اوضاع بحرانی در سوریه گفت: «خشونت های وحشیانه که غیرنظامیان یا تاسیسات پزشکی را هدف قرار داده به هیچ وجه قابل توجیه نیست. مهم نیست چه طرفی آنها را شروع کرده. امیدواریم که بتوانیم به توافقی رو به جلو دست یابیم. اگر چنین توافقی طی ساعات آینده به دست نیاید مطمئنم که راهی مناسب برای آن پیدا خواهیم کرد. اگر نه در ساعات آینده، طی روز آینده صورت خواهد گرفت.»

در ادامه مذاکرات بین المللی بر سر پایان دادن به خشونت ها در سوریه، استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه در مسکو با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند. وزیر خارجه روسیه امیدوار است که طی روزهای آینده توافقی در زمینه آتش بس در شهر حلب مهمترین کانون درگیری ها در سوریه حاصل شود.

هدف دیگر نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه از سفر به مسکو آماده سازی مقدمات دور بعدی مذاکرات میان دولت سوریه و مخالفان در ژنو و تحت نظارت سازمان ملل عنوان شده است. آخرین دور این مذاکرات شکست خورد. با اینحال استفان دی میستورا شکنندگی آتش بسی که دو ماه پیش برقرار شد را تهدیدی برای این مذاکرات خوانده است.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه روز دوشنبه نیز در ژنو با جان کری، وزیر خارجه آمریکا دیدار و درباره وضعیت سوریه گفتگو کرد.

خشونت ها در سوریه در حالی ادامه دارد که دو ماه پیش آتش بسی به اجرا درآمد؛ آتش بسی شکننده که بارها از سوی دولت سوریه و مخالفان مسلح نقض شده است. هفته گذشته نیز بیمارستان قدس در حلب هدف حمله هوایی قرار گرفت و در جریان آن دهها تن کشته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راکت باران بیمارستانی در حلب شماری کشته و زخمی برجای گذاشت

افزایش تلاش های دیپلماتیک برای برقراری مجدد آتش بس در سوریه

سوریه؛ ادامه بمباران شهر حلب