Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

رهبر جمهوری اسلامی: تحمل مخالف در جامعه نهادینه نشده است

رهبر جمهوری اسلامی: تحمل مخالف در جامعه نهادینه نشده است
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفته‌ معلم در دیدار با گروهی از فرهنگیان و دانشجویان گفت تحمل مخالف در جامعه نهادینه نشده است.

به گزارش وب‌سایت رهبر جمهوری اسلامی آقای خامنه‌ای تحمل مخالف را یکی از شاخص های برجسته برای نسل آینده ایران دانست و گفت: «تحمل مخالف در جامعه نهادینه نشده است زیرا تا فردی مختصر طعنه‌ای می‌زند، با مشت به سینه او کوبیده می‌شود، این، یعنی عدم تحمل مخالف.»

رهبر ایران در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از ترویج زبان انگلیسی در کشور گفت: متاسفانه در برخی مواقع بجای ترویج زبان فارسی، زبان انگلیسی ترویج می شود و اکنون کار به جایی رسیده است که آموزش زبان انگلیسی به مهد کودک ها کشیده شده است.

وی افزود: زبان علم فقط انگلیسی نیست. اصرار بر ترویج انحصاری انگلیسی ناسالم است. زبان‌های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه، آلمانی و کشورهای شرقی هم زبان علمند. کشورهای دیگر جلوی نفوذ زبان بیگانه را می‌گیرند. نمی‌گویم از فردا آموزش انگلیسی را تعطیل کنیم، اما بدانیم چه می‌کنیم.

خامنه‌ای گفت:‌ در شرایطی که آنها اجازه ترویج زبان فارسی را نمی دهند، ما زبان و فرهنگ آنها را ترویج می کنیم، آیا این کار واقعا عقلانی است؟

رهبر جمهوری اسلامی پیشتر نیز از ترویج آموزش زبان انگلیسی در ایران انتقاد کرده بود. وی در اردیبهشت سال ۱۳۸۴ در جمع معلمان استان کرمان گفته بود: «ناگهان از گوشه ای یک نفر تشخیص داده که باید ما به کودکان دبستانی، از کلاس اول زبان انگلیسی یاد بدهیم؛ چرا؟ وقتی بزرگ شدند، هر کس نیاز دارد می‌رود زبان انگلیسی را یاد می‌گیرد. چقدر دولت انگلیس و دولت آمریکا باید پول خرج کنند تا بتوانند این طور آسان زبان خودشان را در میان یک ملت بیگانه ترویج کنند؟»

انتقاد از الگوی مصرف غلط در کشور

آقای خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود گفت الگوی مصرف در ایران غلط است و لازم است اصلاح شود.

وی گفت: مصرف کالاهای خارجی و قاچاق ده‌ها و صدها میلیاردی کالاهای لوکس، نمونه‌هایی از الگوی مصرف غلط در کشور است که باید اصلاح شوند و یکی از زیرساخت‌های اصلی برای اصلاح آنها فرهنگ سازی در نسل جوان است.

رهبر ایران افزود: بارها به مسئولان عمومی و خصوصی تذکر داده‌ام اما الگوی مصرف اصلاح نشده است. این بچه پولدارهای نوکیسه که با آن خودروهای کذایی در خیابان‌ها هستند به همین خاطر است. این را باید از کودکی یاد داد.

موضع‌گیری علیه رزمایش‌های دریایی ایران غلط اضافی است

بخش دیگری از سخنان رهبر ایران در انتقاد از مواضع آمریکا بود. وی با اشاره به طرحی که در کنگره آمریکا علیه رزمایش‌های دریایی ایران در جریان است گفت:‌ «امروز دشمنان حرف‌هایی می‌زنند که بزرگتر از دهان‌شان است و مثلا می‌گویند ایران در خلیج‌ فارس رزمایش نداشته باشد؛ چه غلط‌ ها. از آن طرف دنیا می‌آید رزمایش برگزار می‌کند، خب بروید همان خلیج خوک‌ها، اینجا چه می‌کنید؟»

خامنه‌ای افزود: خلیج فارس، خانه و محل حضور ملت ایران، و ساحل خلیج فارس و سواحل زیادی از دریای عمان متعلق به این ملت است، بنابراین ما باید در این منطقه حضور، رزمایش و اظهار قدرت داشته باشیم و این آمریکایی‌ها هستند که باید بگویند چرا از آن سوی دنیا به اینجا آمده و رزمایش به‌ راه می‌اندازند؟

اشاره آقای خامنه‌ای به پیش‌نویس طرحی است که اخیرا یک نماینده جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا ارائه کرده است. رندی فوربس نماینده ویرجینیا در کنگره آمریکا که این طرح را ارائه کرده گفته است حضور نظامیان ایران در خلیج فارس تحریک آمیز بوده است و باید تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه: ایران بر ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود افزوده است

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد