با تصویب مجلس: آب و برق حوزه‌های علمیه رایگان و یک روز دیگر تعطیل رسمی شد

با تصویب مجلس: آب و برق حوزه‌های علمیه رایگان و یک روز دیگر تعطیل رسمی شد
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که مجلس نهم آخرین روزهای کاری خود را می‌گذراند با مصوباتی دولت را مکلف به حمایت از حوزه‌های علمیه ایران و استخدام رسمی خانواده‌های «شهدا و ایثارگران» کرد. مجلس ایران همچنین یک روز دیگر به تعطیلات رسمی کشور افزود.

آگهی

به گزارش خبرگزاری «خانه ملت» نمایندگان مجلس ایران روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، در جریان رسیدگی به لایحه «تنظیم برخی از احکام برنامه‌های توسعه کشور» دولت را مکلف کرد از حوزه‌های علمیه حمایت‌های لازم را به عمل آورد.

براساس این مصوبه دولت مکلف شد برای حوزه‌های علمیه ایران این تسهیلات را در نظر گیرد: معافیت فضاهای آموزشی، پژوهشی و اداری حوزه‌های علمیه از پرداخت هزینه‌های حق انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب و عوارض ساخت و ساز. واگذاری فضاهای بلااستفاده دولتی در مناطق مختلف کشور به حوزه‌ها براساس نیاز حوزه‌های علمیه.

در بخش دیگری از این مصوبه آمده است: پشتیبانی و ارائه خدمات لازم به‌منظور آموزش، تربیت دانش‌آموختگان حوزوی به‌عنوان مبلغین و مربیان قرآن و مروجین فرهنگ دینی و رفع نیازهای فرهنگی و دینی جامعه اسلامی با اولویت طرح هجرت طلاب به مناطق کمتر توسعه‌یافته و پیش‌بینی زمین با کاربری آموزشی حوزوی در طرح جامع تفصیلی شهرها.

استخدام رسمی برای خانواده‌های شهدا

مجلس ایران در مصوبه دیگری دولت ایران را مکلف کرد تا خانواده‌های «شهدا و ایثارگران» دارای بورسیه تحصیلی را استخدام رسمی کند.

براساس این مصوبه: والدین، همسران و فرزندان «شهداء، جانبازان و آزادگان» و همچنین همسران و فرزندان جانبازان بالای بیست‌ و پنج‌ درصد و بالاتر و آزادگان بالای یکسال سابقه اسارت، همسران و فرزندان آنان و «رزمندگان» دارای شش‌ماه متوالی یا ۹ماه متناوب سابقه و بیشتر دارنده بورسیه تحصیلی، در محل دانشگاه تعیین شده استخدام رسمی و قطعی می‌شوند.

در مصوبه دیگری هم نمایندگان مجلس اعطای تابعیت ایرانی به همسر، فرزند و والدین اتباع خارجی كه در ماموریت‌ محوله از سوی ایران کشته‌ شده‌اند را تصویب کردند.

یک روز دیگر به تعطیلات رسمی کشور افزوده شد

نمایندگان مجلس ایران در ادامه جلسه علنی روز دوشنبه خود طی مصوبه دیگری یک روز دیگر به تعطیلات رسمی کشور افزودند.

براساس این مصوبه سالروز آغاز امامت امام زمان برابر با «هشتم ربیع‌الاول» در ایران تعطیل رسمی شد. این تاریخ در سال ۱۳۹۵ برابر با روز جمعه ۱۹ آذر ماه است.

در جریان تصویب این مصوبه غلامرضا کاتب، کمال‌الدین پیرموذن و احمد توکلی هر یک در اخطارهای جداگانه‌ای عنوان کردند که این تعطیلی به اقتصاد کشور ضربه می زند و بار مالی را برای دولت به همراه دارد.

مجلس نهم شورای اسلامی روزهای پایانی خود را می‌گذراند و کار مجلس دهم، هفتم خرداد ماه آینده آغاز خواهد شد. روز گذشته (یکشنبه) حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با استقبال از نتایج انتخابات اخیر مجلس، ابراز امیدواری کرد که مجلس آینده با دولتش همکاری بیشتری داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است