روحانی: مجلس آینده ما هماهنگی بیشتری با دولت خواهد داشت

روحانی: مجلس آینده ما هماهنگی بیشتری با دولت خواهد داشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵، ضمن اعلام رضایت از نتایج دومین مرحله انتخابات مجلس که روز جمعه برگزار شد، اظهار امیدواری کرد که دولت او بتواند با مجلسی هماهنگ تر به وعده های خود عمل کند.

آقای روحانی که در مراسم روز کارگر که در شرکت مپنا برگزار شد، شرکت کرده بود، گفت: «به ملت بزرگ ایران به خاطر انتخابات شكوهمند و آنچه در هفت اسفند سال گذشته و دهم اردیبهشت امسال بهترین ها را پای صندوق آرا برگزیدند، تبریك می گویم و امروز خوشحالیم مجلس شورای اسلامی آینده ما، مجلسی كه از خرداد شروع بكار می كند، ان شاءالله به حول وقوه الهی با هماهنگی بیشتر با دو قوه دیگر، دولت بتواند وعده هایی كه به مردم داده است وعهدی كه با هم در خرداد ۹۲ داشتیم به خوبی به مقصد برسانیم.»

به گزارش وزارت کشور در مرحله دوم انتخابات مجلس که برای انتخاب ۶۸ نماینده باقیمانده در ۵۵ حوزه انتخاباتی برگزار شد، ۱۷ میلیون نفر یعنی ۵۹ درصد واجدان شرایط رای دادن شرکت کردند که نامزدهای اصلاح طلبان (فهرست امید) ۳۳ کرسی و نامزدهای اصول گرایان ۱۷ کرسی و نامزدهای غیر وابسته به این دو فهرست بقیه کرسی ها را به دست آوردند. با اتمام دو مرحله انتخابات از ۲۹۰ کرسی مجلس، فهرست امید حدود ۱۲۰ کرسی، فهرست ائتلاف اصول گرایان حدود ۸۰ کرسی و مستقل های خارج از دو فهرست حدود ۸۴ کرسی را از آن خود کردند. به این ترتیب می توان گفت که حامیان دولت روحانی دارای اکثریت نسبی (و نه مطلق) در مجلس آینده خواهند بود.

از ویژگی های برجسته نتایج انتخابات مجلس دهم، می توان به انتخاب ۱۸ زن (با احتساب خانم مینو خالقی نماینده منتخب اصفهان در مرحله اول) به نمایندگی مجلس اشاره کرد، که بیشترین تعداد در مقایسه با تمام دوره های گذشته مجلس است.

رئیس جمهور ایران با اشاره به این ویژگی گفت: «برای نخستین بار ۱۸ نماینده زن به مجلس شورای اسلامی راه یافتند. ما خوشحالیم در همه صحنه ها بانوان عزیز ما در تحصیل، كار، تلاش، كوشش، دنیای سیاست، دولت، مجلس و قوای مختلف و همه جا حضور دارند.»

حسن روحانی در سخنان روز یکشنبه خود از دست آموردهای توافق هسته ای دفاع کرد و گفت با برجام سد بزرگی از پیش پای مردم برداشته شد. او از مخالفان برجام که آنها را «بدبین ها و بدگمان ها» نامید انتقاد کرد و گفت: «آنگاه كه می گفتیم پای میز مذاكرات می توان مشكل را حل كرد، بدبین ها و بدگمان ها می گفتند امكان پذیر نیست. آن روز كه با ۶ قدرت جهانی توانستیم به توافق برسیم، باز هم بدبین ها و بدگمان ها گفتند كه درست است به توافق رسیدیم اما این قابل اجرا نیست. آن روز، كه به روز اجرا و برجام رسیدیم باز هم بدبین ها و بدگمان ها گفتند آنچه به شما وعده داده اند، عمل نخواهند كرد و شما در این مذاكرات به موفقیت نرسیده اید.»

آقای روحانی در این مراسم ضمن گرامیداشت روز کارگر گفت اینکه دولت توانسته ده میلیون نفر عمدتا از كارگران و افراد حاشیه نشین را تحت پوشش بیمه قرار دهد، گام مهمی برای رفاه مردم، قشر مستضعف و كارگر بود. وی از تعدادی از كارگران و واحدهای نمونه كارگری به نمایندگی از جامعه كارگری كشور تجلیل كرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟

زمزمه‌ها از رد صلاحیت رئیس جمهور پیشین ایران برای شرکت در انتخابات خبرگان رهبری

تاکید دوباره علی خامنه‌ای بر مشارکت مردم: هر کسی مخاطبی دارد باید حضور مردم را ترویج کند