Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

احمدی نژاد و ترامپ پاسخ نمی دهند

احمدی نژاد و ترامپ پاسخ نمی دهند
Copyright 
نگارش از فرشته قاضی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بازگشت محمود احمدی نژاد در گفتگو با محمد غرضی، عماد افروغ و حمیدرضا جلایی‌پور

بحث ها پیرامون بازگشت محمود احمدی نژاد، رئیس دولت های نهم و دهم در ایران به قدرت و احتمال کاندیدا شدن او برای انتخابات آتی ریاست جمهوری هرچند از دو سال پیش در رسانه ها و محافل سیاسی ایران مطرح است اما طی ماههای اخیر شدت گرفته است؛ جریان حامی او با راه‌اندازی کانال های متعدد در شبکه تلگرام و فضاهای مجازی از بازگشت او سخن می گویند و وعده پرداخت ۲۵۰ هزار تومانی به مردم می دهند. احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس فعلی اما در اینستاگرام خود نوشته است که به قدر کفایت دلیل شرعی و قانونی برای ردصلاحیت رئیس جمهور سابق (محمود احمدی نژاد) وجود دارد. علی مطهری، دیگر نماینده اصولگرای مجلس اما در یک سخنرانی عمومی گفته است که او ابتدا باید محاکمه شود بعد به عنوان نامزد انتخابات خود را معرفی کند.

اما بحث ها درباره بازگشت محمود احمدی نژاد به قدرت در شرایط فعلی به چه معناست و جامعه ایران که تجربه ۸ سال ریاست جمهوری او را دارد چه مواجهه ای با او و این بازگشت خواهد داشت؟ محمد غرضی، استاندار سابق کردستان و خوزستان، وزیر کابینه های مهدوی کنی، میرحسین موسوی و علی اکبر هاشمی رفسنجانی و نماینده اسبق مجلس در مصاحبه با یورونیوز، محمود احمدی نژاد را برندی ساخته بعضی رسانه های امریکایی می خواند و با دونالد ترامپ، کاندیدای فعلی ریاست جمهوری امریکا مقایسه می کند. عماد افروغ، نماینده اصولگرای مجلس هفتم و جامعه‌شناس اما به یورونیوز می گوید که بحث بازگشت احمدی نژاد را مخالفان صوری او مطرح می کنند چون به این وسیله می توانند به منافع شان برسند. حمیدرضا جلایی پور، دیگر جامعه شناس ایرانی و فعال سیاسی اصلاح طلب هم با مقایسه محمود احمدی نژاد با دونالد ترامپ از کاندیداتوری او استقبال می کند و به یورونیوز می گوید که رای او و جریان او از سعید جلیلی، کاندیدای ریاست جمهوری در ایران در انتخابات سال ۹۲ هم کمتر است.

محمود احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرگزاری تسنیم درباره احتمال کاندیدا شدن در انتخابات آتی ریاست جمهوری گفته بود «انشالله سال ۹۶ همه همدیگر را خواهیم دید». برخی تحلیلگران سفرهای او به شهرهای مختلف و تبلیغات وسیع طرفدارانش در خصوص این سفرها را نشانه بازگشت و شروع زودهنگام خیز رئیس سابق دولت برای انتخابات سال ۹۶ می دانند. صادق زیباکلام به سایت فرارو گفته است که ایشان به هیچ وجه از سیاست کناره‌گیری نکرده است و منتظر فرصت است و این فرصت را عملکرد اقتصادی آقای روحانی می‌تواند در اختیار احمدی‌نژاد بگذارد.

بحث احمدی نژاد مثل بحث ترامپ است

محمد غرضی، وزیر کابینه های مهدوی کنی، میرحسین موسوی و علی اکبر هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با یورونیوز می گوید: بالاخره آقای احمدی نژاد توسط بعضی از رسانه های آمریکایی شده یک برند و دارای یک نوع بحثی است مثل بحث هایی که آقای ترامپ می کند. همانطور که در آمریکا مخالفان ترامپ حرف هایی دارند که ایشان جواب نمی دهد یک شکل اینطوری تقریبا شده است که ایشان هم جواب نمی دهد یعنی هر دو ، هم ترامپ، هم ایشان بر طبل حرف های خودشان می کوبند. اینکه ایشان باز موفق شود به اینکه قضایای سال ۸۴ و ۸۸ را به وجود بیاورد دیگر این توان را ندارد ولی خب موافقان و مخالفانش همین صحبت ها را می کنند.

او با اشاره به وعده پرداخت ۲۵۰ هزار تومان به هر شهروند ایرانی در صورت بازگشت محمود احمدی نژاد به قدرن می گوید: حرف می زند اما جواب نمی دهد که این پول را از کجا می آورد؟ چنین پولی در سطح کشور که نیست ایشان اگر جواب بدهد این پول را از کجا می آورد بحث دیگری است.

اما مردم چه مواجهه ای با بازگشت او خواهند داشت؟ آقای غرضی می گوید: من جای نظام و مردم نیستم، نظام جایگاه خودش را دارد من نمی توانم جای نظام و شورای نگهبان و مردم حرف بزنم.

هدیه طرفداران هاشمی رفسنجانی به محمود احمدی نژاد

عماد افروغ، جامعه شناس و نماینده اصولگرای سابق مجلس اما در مصاحبه با یورونیوز می گوید: «مطرح کردن برخی از افراد ولو با زبانی تند و نیش آلود و حتی هتاکانه احیای آنها است.» او توضیح می دهد: این اتفاق در مورد آقای هاشمی رفسنجانی رخ داد، توسط آقای احمدی نژاد هم رخ داد و همان کسانی که متنعم شده اند از لحن شخصی و تند آقای احمدی نژاد نسبت به اقای هاشمی، الان دارند جبران می کنند. این مسائل حساس را باید تشخیص داد یعنی کاسه رفته جایی که قدح بازآرد. الان قدحی است که طرفداران اقای هاشمی به آقای احمدی نژاد هدیه می کنند و باید مراقب باشیم.
او در پاسخ به این سوال که تبلیغات برای بازگشت محمود احمدی نژاد از سوی حامیان او انجام می شود نه طرفداران آقای هاشمی، می گوید: اصلا اینکه کی برگردد کی بیاید دغدغه نیست هرکسی می خواهد بیاید بیاید. ما نباید حیات سیاسی اجتماعی کشور را به یک شخص گره بزنیم باید با عقل مردم گره زد. به بصیرت و دانایی مردم گره زد. باید مردم را رشد داد. این شخص محوری آفت جوامع انسانی است و فرقی هم نمی کند کی بیاید و نیاید.

عماد افروغ در پاسخ به این سوال یورونیوز که بحث شخص نیست بحث یک جریان است که ۸ سال در ایران دولت را در اختیار داشته و بوده و در صورت بازگشت آیا مردم به او رای خواهند داد؟ مواجهه شان با وی چه خواهد بود؟ می گوید: عرضم را گفتم طرح بی موقع افراد، بزرگ کردن آنها است. احیای آنها است. همانطوری که آقای احمدی نژاد این کار را در حق آقای هاشمی کرد، امروز طرفداران آقای هاشمی دارند همین کار را در حق آقای احمدی نژاد به عنوان جبران عمل منتج به نتیجه شان می کنند. خیلی باید هوشیار بود. هیچ کس این روابط پیچیده سیاسی را متوجه نمی شود.

او می افزاید: آقای احمدی نژاد با آن زبان تند و شخصی که در نقد آقای هاشمی به کار گرفت اقای هاشمی را احیا کرد و فکر نکنید که این احیا ناخواسته بوده یا غیرمستقیم. بلکه خواسته و مستقیم بوده. سیاست به من آموخت پیچیدگی هایی دارد که یک مقدار باید فاصله گرفت. اینجا هم همین است.اصلا بحث شخص نبوده بحث شخص به خصوص نبوده. مدتی است دارند مطرحش می کنند. اتفاقا مخالفینش وی را مطرح می کنند. مخالفان صوری او. چون به این وسیله به منافعشان بیشتر می رسند. هم اختلاف در جناح مقابلشان می اندازند هم به نحوی شخصیتی را احیا می کنند که در کنار آن راحت تر می توانند منافع خود را پیش ببرند. به هرحال این بحث، بحث جناحی است.

رای احمدی نژاد از جلیلی هم کمتر است

آگهی

حمیدرضا جلایی پور، جامعه شناس و فعال سیاسی اصلاح طلب اما برخلاف عماد افروغ معتقد است که بحث بازگشت احمدی نژاد از سوی تندروها و اقتدارگرایان در ایران که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی شکست خورده اند مطرح می شود. او در گفتگو با یورونیوز از دو منظر جامعه شناسی و سیاسی به تحلیل موضوع می پردازد و می گوید: در بحث جامعه شناسی می دانید در همه جوامع از جمله جامعه ما یک جمعیت ناکام داریم. جمعیتی که مشکلات و ناکامی هایی دارند که یکی از ناکامی ها اتفاقا اقتصادی است. در امریکا هم چنین جمعیتی وجود دارد و ممکن است آقای ترامپ برای چنین جمعیتی جذاب باشد یا مثلا در ونزوئلا، چاوز یکباره جذاب شود. در ایران هم اقلا ۱۰ میلیون نفر در زندگی اولیه شان با مشکلاتی روبرو هستند حالا من کَفِ این جمعیت را می گویم. بستگی دارد شما میزان جمعیتی که احساس ناکامی می کند را چطور محاسبه کنید. اما حداقل ۱۰ میلیون هستند. اینها چشم انداز هم ندارند نمی دانند کی از این وضعیت در می آیند.از یک طرف هم کشور را یک کشور نفتی می دانند. در برابر چنین پدیده ای نخبگان جامعه دو کار می توانند بکنند یکی اینکه کشور را به سوی توسعه ببرند که خیلی کار صبورانه و مشکلی است و به مشارکت همه اعضای جامعه، خصوصا نیروهای حکومت و نیروهای جامعه مدنی مربوط می شود. ولی واکنش عاقلانه است اگر اینطور برخورد کنیم. در هند می بینید در ۱۵ سال گذشته با اینکه خیلی مشکلات دارد ولی بالاخره صد میلیون جمعیت را از طبقه ۳ به طبقه متوسط آورده اند و این یک دستاورد توسعه ای مهمی است. اگرچه باز میلیون ها نفر در آن کشور فقیرند.

او واکنش دیگر در قبال جمعیت ناکام را واکنش یکسری نخبگان سیاسی عنوان می کند که اعتقادی به توسعه ، دموکراسی و آزادی ندارند و می گوید: اینها تلاش می کنند که از این نیروی اجتماعی ناکامان استفاده کنند. ناکامان وقتی می بینند چشم انداز ندارند دنبال یک چیزی می گردند که نجات شان دهد. در دوره اول انتخابات ۸۴ این اتفاق افتاد. در دوره اول هر کاندیدایی ۴- ۵ میلیون رای اورد و اصلاح طلبان اشتباه کرده و با چند کاندید آمده بودند در دوره دوم ۸۴ تندروها با ۵ میلیون سی دی جا انداختند که هاشمی، مظهر فساد است و احمدی نژاد در آن فضا بخش محروم را تحت تاثیر قرار داد و از ۱۷ میلیون، ۷ میلیوم که پایگاه معمول اصولگرایان بود ولی ۱۰ میلیون همین جمعیت بودند. لذا این یک لقمه ای است که با این لقمه دو نوع می شود برخورد کرد. یکی اینکه بشود هدف توسعه و میزانش را کم کنیم ۱۰ میلیون را در ۱۰ سال آینده بکنیم ۵ میلیون یا نگذاریم زیادتر شود. یک سری هم هستند، خب به هرحال لقمه ای است که بوی خوبی می دهد شما ببینید با همین وعده وعیدها به این مردم و پول و نفت و .. ۸ سال سوار مملکت شدند.

به گفته اقای جلایی پور ، قشر محروم همیشه برای نخبگان غیرمردم سالار لقمه خوبی است اما، انتخابات سال ۹۲ نشان داد این جمعیت درست است ناکام است ولی بی عقل نیست. به جلیلی رای ندادند به رضایی که قول صد هزار تومان یارانه داده بود ندادند. به روحانی رای دادند. ۸۴ تجربه کردند. مردم ۸ سال احمدی نژاد را دیدند. شما ببیند آقای ناطق در این کشور ۷ میلیون رای اورد اینها ۷ میلیون رای هم نتوانستند جمع کنند. پس او بین همین جمعیت ناکام هم نمی تواند رایی بگیرد.

آگهی

عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت اما از منظر سیاسی از کاندیداتوری محمود احمدی نژاد در انتخابات آتی ریاست جمهوری استقبال می کند و می گوید: «خیلی هم خوب است ایشان کاندید شود و اتفاقا همه بحث کنند که ۷۰ میلیارد دلار چی شد؟ ۸ سال چی شد؟ هنوز کسی بحث نکرده این پدیده برای چی اینجوری شده. اتفاقا کاندید شود خیلی خوب می شود بحث کرد. این جای نگرانی ندارد. نگرانی آن جایی است که انتخابات آزاد برگزار نشود و همه نتوانند کاندیدا شوند. همین انتخابات اخیر نشان داد که تندروها در ایران مطلقا در ۸۵ میلیون جمعیت کشور نفوذ ندارند. لذا اگر در کشور انتخابات نیمه آزاد هم برگزار شود و همه جریان ها بتوانند کاندیدا داشته باشند،ایشان هم کاندیدا شود جای هیچ نگرانی نیست. این جریان بیشتر مهندسی تندروها است و اصلا ارزش بررسی هم ندارد. رای وی حتی از جلیلی هم پایین تر است. بااین حال به آن جمعیت ناکام باید توجه کرد. اقای روحانی هم باید توجه کند و روند توسعه پیش برود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام