Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سازمان ملل: آمریکا و روسیه به ترک مخاصمه در سوریه کمک کنند

سازمان ملل: آمریکا و روسیه به ترک مخاصمه در سوریه کمک کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تحلیلی سازمان ملل متحد از آمریکا و روسیه به عنوان دو بازیگر مهم در سوریه خواست تا برای نجات توافق ترک مخاصمه اقدام و طرف های درگیر را به مذاکره

آگهی

گزارش تحلیلی

سازمان ملل متحد از آمریکا و روسیه به عنوان دو بازیگر مهم در سوریه خواست تا برای نجات توافق ترک مخاصمه اقدام و طرف های درگیر را به مذاکره تشویق کنند. این بخشی از تلاش های استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل برای پایان دادن به بحران سوریه است.

دی میستورا با اشاره به آخرین دور مذاکرات که به تازگی برگزار شد گفت که این گفتگوها تحت الشعاع درگیری های اخیر قرار گرفته است. او شرایط شکننده ترک مخاصمه در سوریه را نگران کننده و مخرب روند گفتگوها خواند.

استفان دی میستورا چهارشنبه گذشته میزبان گفتگوهای صلح بود، مذاکراتی که قرار بود به انتقال قدرت در سوریه بیانجامد اما بی نتیجه پایان یافت. یکی از دلایل شکست این دور از مذاکرات این بود که ریاض حجاب، مسئول هماهنگ کننده هیئت عالی مذاکره کننده معارضان سوری در اعتراض به حملات دولت سوریه به مواضع مخالفان گفتگوها را ترک کرد.

یازدهم فوریه بود که آمریکا و روسیه در نشست مونیخ دور جدیدی از گفتگوها بر سر سوریه را آغاز کردند. در این دور، طرف ها بر روی یک موضوع فوری متمرکز شدند و آن برقراری آتش بس میان گروههای درگیر بود.

در همان زمان رییس جمهوری آمریکا این موضوع را پیش بینی کرده و گفته بود: «ترک مخاصمه از پایان همین هفته اجرایی می شود. ما متوهم نیستیم. دلایل زیادی برای تردید وجود دارد. حتی در بهترین شرایط خشونت ها به سرعت پایان نخواهد یافت.»

بیست و نهم فوریه، بلافاصله پس از توقف مخاصمات سرانجام کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان موفق شد به برخی از شهرهای سوریه آذوقه و کمک های اولیه ارسال کنند. مردم بسیاری از این شهرها که برای مدت طولانی در محاصره نیروهای نظامی بودند از قحطی و کمبود شدید آذوقه رنج می بردند.

دو هفته بعد، پانزدهم مارس مسکو اعلام کرد که بمب افکن های خود را از سوریه فرا می خواند. با این اقدام روسیه از شدت حملات هوایی پنج ماهه خود علیه مواضع مخالفان کاست. حملاتی که توازن قوا را به نفع بشار اسد تغییر داد. پرسشی که در نهایت مطرح می شود این است که بشار اسد چه نقشی می تواند در آینده سوریه داشته باشد؟ آیا او به انتقال قدرت کمک خواهد کرد؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید