Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پناهجوی ایرانی که خود را به آتش کشیده بود، جان باخت

پناهجوی ایرانی که خود را به آتش کشیده بود، جان باخت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

امید، پناهجوی ایرانی که خود را در کمپ مهاجران جزیره نائورا به آتش کشیده بود، بامداد جمعه ۲۹ آوریل در بیمارستانی در بریزبن استرالیا درگذشت.

پیتر داتون، وزیر مهاجرت استرالیا این خبر را تایید کرده است.

امید معصوم‌علی، بیست و سه ساله و متاهل، روز دوشنبه و همزمان با بازدید هیاتی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از کمپ پناهجویان جزیره نائورو، خود را به آتش کشید. ویدیویی که از وی منتشر شده نشان می‌دهد که امید پس از آنکه روی خود بنزین ریخت فریاد می‌زد: «خسته شدیم از اینجا. پدرمان را درآوردید. دیگر چکار کنیم. آمدید بدبختی ما رو ببینید؟ همینه. سه ساله پوست ما رو کندید. سه ساله ما را بیچاره کردید. حالِ ما همین است.»

يك پناهجوي ٢٣ ساله ايراني كه در مركز نگهداري پناهجويان #استراليا در جزيره نائورو خود را به آتش كشيده بود، در بيمارستان جان باخت. #Sky

— Mehran Ahmadi (@mehranio) 29 avril 2016

به گزارش گاردین، همسر امید پیش از مرگ وی از تاخیر در انتقال بدن سوخته شوهرش به بیمارستان انتقاد کرده بود. امید پس از اقدام به خودسوزی ۲۲ساعت‌ در بیمارستان جمهوری نائورو بستری شده بود. همسر امید می‌گوید از زمان انتقال به این مرکز درمانی دو ساعت طول کشید تا یک پزشک به بیمارستان برسد و درمان وی را آغاز کند. وی که با امید به استرالیا منتقل شده، همچنین معتقد است که کارکنان بیمارستان به دلیل نقص تجهیزات نتوانستند کمکی به زنده ماندن امید بکنند. به گفته وی، همسرش شب زمان حادثه در بیمارستان دچار حمله قلبی شده و پزشکان مجبور به انجام عمل جراحی فوری شده بر روی بدن سوخته امید شده اند.

در حالی که وزارت مهاجرت و دفاع از مرزهای استرالیا می‌گوید همه تلاش‌های لازم برای حفظ جان امید انجام شده است، سازمان غیردولتی پزشکان برای پناهندگان از عملکرد مقام‌های استرالیا برای نجات امید انتقاد کرده است. دکتر باری فترفورد در این باره به گاردین استرالیا گفت: «مطلع شدیم که هلیکوپتر ساعت ۶ و ۳۰ بامداد، حدودا بیست و دو ساعت پس از سوختگی شدید رسیده است. [در این مدت] جان امید به دلیل خطر عفونت هم در خطر بوده است.»

وزیر مهاجرت استرالیا اما با دفاع از عملکرد مسئولان امدادی و بهداشتی کشورش، می‌گوید که تاخیری برای انتقال امید به خاک استرالیا در کار نبوده است. پیتر داتون معتقد است که با توجه به فاصله ۴۵۰۰ کیلومتری میان استرالیا و جزیره نائورو و همینطور فراهم کردن مقدمات برای پرواز یک آمبولانس هوایی،‌ اعزام کمک زمان‌بر بوده است.

روز جمعه و همزمان با انتشار خبر فوت امید، بسیاری از پناهجویان و فعالان حقوق بشر استرالیا در این کشور و جزیره نائورو، برای گرامیداشت یاد وی و در اعتراض به سیستم مهاجرتی استرالیا چند گردهمآیی برگزار کردند.

سازمان‌های حمایت از حقوق مهاجران در ماه‌های اخیر سیاست‌های سختگیرانه استرالیا در قبال پناهجویان و مهاجرانی که قصد ورود به این کشور دارند را به شدت مورد انتقاد قرار داده اند.

#BringThemHere Brisbane rally on now. pic.twitter.com/3ndZp6GOHo

— OverMyDeadBodyMack (@mandymcn) 29 avril 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک پناهجوی ایرانی در نائورو خود را به آتش کشید

استفاده از کپسول خودکشی 'بزودی' در سوئیس؛ وقتی دکمه را فشار دادید دیگر امکان تغییر تصمیم نیست

مرگ مرموز ۶ نفر در هتلی در تایلند؛ پلیس بانکوک در فنجان‌ها رد سیانور کشف کرد