یک پناهجوی ایرانی در نائورو خود را به آتش کشید

یک پناهجوی ایرانی در نائورو خود را به آتش کشید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک پناهجوی ایرانی به نام امید همزمان با بازدید هیاتی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از کمپ پناهجویان جزیره نائورو، خود را به آتش کشید.

آگهی

به گفته شاهدان، امید ۲۳ ساله پیش از به آتش کشیدن خود فریاد می‌زد: این کار نشان می‌دهد که ما تا چه حد خسته‌ایم. این حرکت ثابت می‌کند که جانمان به لبمان رسیده است. دیگر نمی‌توانم تحمل کنم.»

این پناهجوی متاهل، زنده است و به گفته پیتر داتون، وزیر مهاجرت استرالیا با هواپیما به بیمارستانی در این کشور منتقل شده است. آقای داتون حال وی را وخیم توصیف کرد و گفت: «ما بهترین آرزوها و همدردی های خود را نسبت به همسر وی در این شرایط سخت ابراز می‌کنیم.» با این حال وی تاکید کرده است که پناهجویانی که برای درمان به استرالیا منتقل می‌شوند در این کشور نخواهند ماند.

به گزارش گاردین، مقام‌های استرالیا و نائورو به دیگر پناهجویان درباره شکل «اعتراض سیاسی» هشدار داده اند. وزیر خارجه استرالیا در‌ این باره گفت: اگر مردم فکر می‌کنند که با آسیب رساندن به خود یا یکی از اعضای خانواده‌شان می‌توانند وارد استرالیا شوند و در اینجا بمانند، بار دیگر تکرار می‌کنم که چنین نتیجه‌ای نخواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک سازمان حمایت از پناهجویان، روز سه‌شنبه چهار نفر دیگر در همین اردوگاه تلاش کرده اند با خوردن مایعات شوینده شیمیایی خودکشی کنند. از سرنوشت این افراد خبری منتشر نشده است. به گزارش گاردین دو پناهجوی زن ایرانی ساکن این کمپ هم از روز شنبه ناپدید شده اند؛ بیم آن می‌رود که این دو نفر در آب‌های اقیانوس هند غرق شده باشند.


دادگاهی در جزیره نائورو چند هفته پیش یک پناهجوی ایرانی را به اتهام تلاش برای خودکشی به یک سال حبس محکوم کرد. مطابق قوانین این کشور، چنانچه فردی به تمامیت جسمی خود آسیب برساند، می‌توان او را تحت پیگرد قانونی قرار داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

گریه‌های یوهان در «اوین» هنگام گفت‌و گو با خانواده‌اش؛ «چراغ سلول ۲۴ ساعته روشن است»

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا: حق وتوی سازمان ملل از سوی یک کشور متخاصم مخدوش شده است