نخست وزیر ترکیه: قانون اساسی جدید ویژگی لائیک خود را حفظ می کند

نخست وزیر ترکیه: قانون اساسی جدید ویژگی لائیک خود را حفظ می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

قانون اساسی جدید ترکیه مبتنی بر اصل سکولاریسم است. اصلی که آزادی مذهبی و فکری مردم را تضمین می کند و به همین منظور دولت از تمامی ادیان فاصله ای برابر دارد. در قانون اساسی جدید ویژگی سکولاریسم آزادیخوا

آگهی

نخست وزیر ترکیه می گوید قانون اساسی جدید کشورش مشخصه لائیک خود را حفظ می کند.

به گفته احمد داووداوغلو در قانون اساسی جدید ترکیه که پیش نویس آن در حال تدوین است، دولت فاصله خود را از همه ادیان به یک اندازه نگه می دارد. نخست وزیر ترکیه گفت: «قانون اساسی جدید ترکیه مبتنی بر اصل سکولاریسم است. اصلی که آزادی مذهبی و فکری مردم را تضمین می کند و به همین منظور دولت از تمامی مذاهب فاصله ای برابر دارد. در قانون اساسی جدید ویژگی سکولاریسم آزادیخواه بیش از سکولاریسم اقتدارگرا نمایان خواهد شد.»

این اظهارات پس از آن مطرح می شود که اسماعیل قهرمان، رئیس پارلمان خواستار تدوین قانون اساسی اسلامی شد. به نظر می رسد با سخنان نخست وزیر، دولت ترکیه از موضع پیشین خود عقب نشینی کرده است.

رئیس پارلمان ترکیه که اکثریت کرسی های آن در اختیار حزب حاکم است گفته بود ترکیه یک کشور مسلمان است از اینرو باید مفاهیم لائیک از قانون اساسی آن برداشته شود.

این سخنان واکنش های تندی را در ترکیه برانگیخت و منتقدان را به خیابان های آنکارا، پایتخت کشاند. آنها نگران قدرت گرفتن بیشتر رجب طیب اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصویب کلیات لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان گرجستان؛ اتحادیه اروپا هشدار داد

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد

معترضان اسرائیلی با بستن بزرگراهی در تل‌آویو خواستار آزادی گروگان‌های باقی مانده در غزه شدند