رهبر ایران: روی کاغذ می‌نویسند بانک‌ها با ایران معامله کنند اما در عمل «ایران‌هراسی» می‌کنند

رهبر ایران: روی کاغذ می‌نویسند بانک‌ها با ایران معامله کنند اما در عمل «ایران‌هراسی» می‌کنند
نگارش از Euronews

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه بار دیگر رفتار آمریکا در قبال ایران پس از اجرای توافق هسته‌ای را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر ایران، وی در آستانه روز جهانی کارگر در دیدار با گروهی از کارگران گفت: «آمریکا اخلال و خدعه می‌کند و بعد گلایه می‌کنند که چرا ما بدبینیم. روی کاغذ می‌نویسند بانک‌ها با ایران معامله کنند اما در عمل جوری «ایران‌هراسی» می‌کنند تا با ایران معامله نشود. مسئول آمریکایی می‌گوید شاکله‌ تحریم حفظ شده تا سرمایه‌گذار خارجی بترسد و نیاید.»

جان کری وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته پس از مذاکره با محمدجواد ظریف در نیویورک با اشاره به نگرانی بازرگانان خارجی برای ورود به بازار ایران، از بانک‌های غیرآمریکایی خواسته بود تا از معامله با این کشور نترسند. آقای کری تاکید کرده بود که وی برای برطرف کردن ابهام بازرگانان خارجیِ غیرآمریکایی برای سرمایه‌گذاری در ایران تلاش کرده است. با وجود اجرایی شدن توافق هسته‌ای در ماه ژانویه و سفرهای دوجانبه هیات‌های اقتصادی ایران و کشورهای اروپایی و آسیایی، بسیاری از بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و موسسات مالی بین‌المللی به دلیل ترس ناشی از مواجه شدن با تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا، از فعالیت در ایران احتراز می‌کنند.


آقای خامنه‌ای در سخنان روز چهارشنبه خود، جامعه‌ کارگری را وفادار به انقلاب و نظام توصیف کرده و گفته است «بنده برای شکر این نعمت پیشانی به خاک می‌سایم و با همه‌ وجود از کارگران تشکر می‌کنم.» رهبر ایران تمام افرادی که در جامعه به کاری مشغولند را کارگر توصیف کرده است. مطابق موازین قانون کار ایران، حقوق بگیران بخش خصوصی کارگر محسوب می‌شوند.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین خواستار «مقدس شمردن تولید داخلی» وضد ارزش تلقی کردن فروش و مصرف کالای خارجی شده است.

مطالب مرتبط