Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تاثیر حادثه چرنوبیل بر روی سلامت مردم چه بود؟

تاثیر حادثه چرنوبیل بر روی سلامت مردم چه بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پروفسور رابرت گیل، یکی از کارشناسان مطرح در زمینه مسائل پزشکی مرتبط با پرتوهای هسته ای است. او پس از حوادث و فجایعی همچون چرنوبیل و فوکوشیما، مسئول

آگهی

پروفسور رابرت گیل، یکی از کارشناسان مطرح در زمینه مسائل پزشکی مرتبط با پرتوهای هسته ای است. او پس از حوادث و فجایعی همچون چرنوبیل و فوکوشیما، مسئول هماهنگی کمکهای پزشکی بین المللی بوده است. فیدل پاولنکو، رئیس بخش اوکراینی یورونیوز با روبرت گیل در مورد تاثیر حادثه چرنوبیل بر روی سلامت مردم مناطقی که تحت تاثیر تشعشعات هسته ای قرار گرفته اند، گفتگو کرده است:

یورونیوز: وقتی شما برای اولین بار پس از انفجار چرنوبیل به اتحاد جماهیر شوروی سابق رفتید با سران این کشور از جمله میخائیل گورباچف، رئیس اتحاد جماهیر شوروی دیدار کردید. آیا اطلاعات کاملی را که در آن هنگام در مورد میزان فاجعه در دسترس بود، در اختیار شما گذاشتند؟ اکثریت مردم چه در درون کشور و چه در خارج از آن به اطلاعات دسترسی نداشتند.

روبرت گیل: «خوب به نظرم من شخصا درکی نسبتا منطقی از اوضاع داشتم. اما وقتی در ابتدا به آنجا رفتم، همه توجهم به سوی افرادی که بشدت تحت تاثیر این حادثه قرار گرفته بودند، منعطف شد. افرادی که به بیمارستانهای مسکو منتقل شده بودند. چند روز بعد به اوکراین رفتیم و تا آن هنگام من درک کاملی از اوضاع نداشتم.»

یورونیوز: ارزیابی شما از رسیدگی پزشکی به افرادی که تحت تاثیر این حادثه قرار گرفته بودند، چه بود؟ آیا رسیدگی مناسب بود؟

رابرت گیل: «خوب به نظرم ما مایل بودیم که برخی از اقدامات را به شکل بهتری انجام دهیم. به نظرم تخلیه شهر پریپیت بسرعت صورت گرفت و این امر مثبتی بود. تخلیه برخی دیگر از مناطق به تاخیر افتاد. به نظرم از نظر پزشکی جدیترین مشکل پیش روی ما عدم انتقال تمام مواد خوراکی به قرنطینه بود. هر آنچه را که باید قرنطینه می شد، نتوانستیم قرنطینه کنیم. ما همچنین نتوانستیم دست به توزیع قرصهای یُد بزنیم و در نتیجه با چندین هزار جوانی روبرو شدیم که مبتلا به سرطان تیروئید شده بودند. این مسئله ای است که به عنوان مثال پس از فاجعه فوکوشیما در انجام آن موفق بودیم.»

یورونیوز: چند ماه بعد از حادثه هنگامی که افراد بسیاری قصد ترک مناطق آلوده را داشتند و یا دست کم قصد انتقال کودکانشان را از این مناطق داشتند، شما به همراه همسر و فرزندانتان به کی یف رفتید. گویی برای شما هیچ جای نگرانی وجود نداشت و همه چیز امن بود. شاید اقامت چند روزه در آنجا بی خطر بود اما برای کسانی که به شکل دائم آنجا باقی ماندند به نظرم شرایط متفاوت بود.

رابرت گیل: «درست است! خوب هدفم از رفتن به آنجا به همراه خانواده ام جلوگیری از انتقال برنامه ریزی نشده مردم و تجمع آنها در ایستگاههای قطار بود. به این ترتیب توانستیم برای انتقال مردم به شکلی معقول برنامه ریزی و از وقوع هرگونه فاجعه ای جلوگیری کنیم. این کاری بود که ما در مورد سوانح هسته ای انجام می دهیم. تلاش می کنیم انتقال مردم به شکلی معقول صورت گیرد. اطمینان حاصل می کنیم که آنها در محل جدید به امکانات پزشکی دسترسی دارند. اقداماتی اینچنینی انجام می دهیم.»

یورونیوز: پس از حادثه چرنوبیل مرگ ۳۱ نفر مستقیما ناشی از مسمومیت مواد رادیواکتیو ناشی از این انفجار تشخیص داده شد. اما ارزیابی شما از شمار قربانیان بالقوه این حادثه به دلیل اثرات دراز مدت آن چیست؟

رابرت گیل: «خوب به دلیل جابجایی مردم و اثرات روانی این حادثه، تنها مشکل ما مواد رادیواکتیو نیستند اما اگر تنها بر روی تاثیر این مواد تمرکز کنیم در می یابیم که دو راه برای بررسی آن وجود دارد: یکی از راهها در نظر گرفتن خطر بسیار کمی است که در نتیجه مواد پرتوزا، اکثر مردم را تهدید می کند. رقمی که به چندین میلیون نفر می رسد. اگر به این راه حل معتقد باشید به رقم ۱۲ هزار مورد ابتلا به سرطان در عرض ۷۰ سال می رسید. در عین حال باید پیش زمینه میزان ابتلا را نیز در نظر بگیرید. برای هر یک از ما ۵۰ درصد ابتلا به سرطان وجود دارد. در نتیجه احتمال ابتلای افرادی که در معرض مواد رادیواکتیو قرار گرفته اند احتمالا به جای ۵۰ درصد، ۵۰.۱ درصد است. رقمی که البته باعث تاسف است اما قابل مقایسه با خطرات ناشی از مصرف سیگار و یا الکل نیست. با این حال ما هیچگاه رقم قربانیان احتمالی را نخواهیم دانست زیرا این افزایش بسیار بسیار کم احتمال ابتلا به سرطان قابل تشخیص نیست. استثناء آن البته ۱۰۰ هزار کارگری هستند که در امر مهار حادثه فعالیت داشتند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیندگان و چالشی به نام آدرس گورستان های هسته‌ای

فاجعه چرنوبیل و پرسشهای بی پاسخ درباره تاثیرات بر سلامت مردم

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است