برگزاری انتخاباتی جدید در اسپانیا به امید تشکیل دولت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برگزاری انتخاباتی جدید در اسپانیا به امید تشکیل دولت

چهار ماه پس از برگزاری انتخاباتی بی ثمر در اسپانیا، مردم این کشور بار دیگر باید خود را برای شرکت در انتخابات عمومی در ۲۶ ماه ژوئن آماده کنند.

تصمیم به برگزاری انتخابات دوباره، پس از آن اتخاذ شد که گفتگوها میان پادشاه این کشور و رهبران احزاب مختلف برای ائتلاف و تشکیل دولت به شکست انجامید.

پاچی لوپز، رئیس پارلمان اسپانیا می گوید: «در حال حاضر هیچ کاندیدایی از حمایتهای کافی برای اینکه بتواند نخست وزیر شود برخوردار نیست. بنابراین ما تا دوم ماه مه منتظر می مانیم تا فرمان انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید صادر شود.»

حضور احزاب نوظهوری همچون پودموس باعث شد که در انتخابات ماه دسامبر برای اولین بار به سیستم دو حزبی اسپانیا که همواره قدرت را در اختیار یکی از دو حزب سوسیالیست یا حزب محافظه کار مردم نگه می داشت، پایان داده شود.

تلاش ماریانو راخوی نیز برای متقاعد کردن سوسیالیستها و تشکیل یک دولت جدید بی نتیجه بماند و به این ترتیب او اعلام کرد که از حمایت کافی برای تشکیل دولت جدید برخوردار نیست.

پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا و پابلو ایگلسیاس، رهبر حزب ضد ریاضت اقتصادی پودموس نیز نتوانستند با حل و فصل اختلافات خود، یک دولت ائتلافی توسط جناح چپ تشکیل دهند.