Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس پارلمان ترکیه خواهان تدوین یک قانون اساسی دینی شد

رئیس پارلمان ترکیه خواهان تدوین یک قانون اساسی دینی شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سخنان جدید رئیس پارلمان ترکیه مبنی بر ضرورت تدوین یک قانون اساسی دینی، بار دیگر منتقدان دولت را به خیابانهای پایتخت کشاند. دهها معترض روز سه شنبه

آگهی

سخنان جدید رئیس پارلمان ترکیه مبنی بر ضرورت تدوین یک قانون اساسی دینی، بار دیگر منتقدان دولت را به خیابانهای پایتخت کشاند.

دهها معترض روز سه شنبه مقابل پارلمان این کشور جمع شدند و بر ضرورت لائیک باقی ماندن قانون اساسی کشورشان تاکید کردند. پلیس ضد شورش با گاز اشک آور این معترضان را پراکنده کرد.

اسمائیل قهرمان، رئیس پارلمان ترکیه و عضو حزب حاکم می گوید از آنجا که ترکیه یک کشور مسلمان است باید مفاهیم لائیک از قانون اساسی آن برداشته شود.

او که بر تنظیم پیش نویس قانون اساسی جدید نظارت دارد، می گوید: «لائیسیته نباید در قانون اساسی جدید لحاظ شود. در جهان سه کشور است که لائیسیته را در قانون اساسی شان دارند: فرانسه، ایرلند و ترکیه. قانون اساسی ما نباید از مفهوم یک قانون اساسی مذهبی دوری کند. باید دین مورد بحث قرار گیرد.»

منتقدان دولت از این نگرانند که با تدوین قانون اساسی جدید بر قدرت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بیش از گذشته افزوده شود. آقای اردوغان به دنبال آن است که سیستم ریاستی را جایگزین سیستم کنونی این کشور یعنی پارلمانی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض دانشجویان بنگلادش به سهمیه‌بندی‌ برای استخدام در مشاغل دولتی به خشونت کشیده شد

درگیری مرگبار در کنیا؛ معترضان به افزایش مالیات به مجلس یورش بردند و خواهر ناتنی اوباما زخمی شد

یورشی دیگر از کنشگران محیط زیست؛ پاشیدن رنگ بر بنای تاریخی «استون‌هنج»