Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سی امین سالگرد حادثۀ چرنوبیل برگزار می شود

سی امین سالگرد حادثۀ چرنوبیل برگزار می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سی سال پس از حادثۀ چرنوبیل در اوکراین، مردم این کشور دوشنبه شب با نثار شاخه های گل در پای بنای یادبود شهر اسلاووتیج، یاد قربانیان این فاجعه را گرامی

آگهی

سی سال پس از حادثۀ چرنوبیل در اوکراین، مردم این کشور دوشنبه شب با نثار شاخه های گل در پای بنای یادبود شهر اسلاووتیج، یاد قربانیان این فاجعه را گرامی داشتند. این شهر در فاصلۀ کمی از چرنوبیل قرار دارد و خسارات زیادی را در جریان انفجار راکتور چرنوبیل متحمل شده بود.

همزمان، مراسم دعا و نیایش نیز با حضور رهبران مذهبی در کلیسای جامع کی یف برگزار شد. قرار است روز سه شنبه، بیست و ششم آوریل مصادف با روز وقوع این حادثه برنامه های مختلفی در سراسر کشور برگزار می شود که از آنجمله می توان به مراسم گرامیداشت یاد قربانیان در نیروگاه چرنوبیل اشاره کرد و پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز در این مراسم شرکت خواهد کرد.

Ukraine marks 30 years since Chernobyl disaster https://t.co/nLs09wxhYH

— Reuters World (@ReutersWorld) 26 avril 2016

روز بیست و ششم آوریل سال ۱۹۸۶ یکی از راکتورهای نیروگاه اتمی چرنوبیل در شمال اوکراین منفجر شد و به این ترتیب بزرگترین فاجعۀ هسته ای بوقوع پیوست.

تعداد دقیق قربانیان این انفجار طی سالهای گذشته مشخص نیست اما قربانیان مستقیم و یا باواسطۀ این فاجعۀ هسته ای بین ۹۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ نفر برآورد می شوند. بیش از سه میلیون نفر در معرض تشعشعات شدید رادیواکتیو قرار گرفته اند و مسافتی برابر با ۶۰.۰۰۰ کیلومتر مربع در نتیجۀ این انفجار آلوده شده اند. ابرهای رادیواکتیو ناشی از این انفجار تا مناطقی از اروپا از جمله کشورهای سوئد، دانمارک و اسکاتلند نیز رسیده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فاجعه چرنوبیل و پرسشهای بی پاسخ درباره تاثیرات بر سلامت مردم

گزارشی از روند بازسازی راکتور آسیب دیده چرنوبیل

نیروگاه های هسته ای در اروپا سه دهه پس از فاجعه چرنوبیل